11 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

Turqia ‘bIindon’ ushtrinë, prodhon mitraIozin e frikshëm

MitraIozi i rëndë indigjen turk ka kaluar me sukses të gjitha fazat e testeve dhe tani është gati për prodhim masiv.

- Advertisement -

MitraIozi i ri 12,7 mm me një distancë prej 1.200 metrash i tipit SAR 762 MT nga Sarslmaz, një prodhuesi kryesor turk i ar*ëve të vogla, do të kontribuojë në përpjekjet antiterroriste të Turqisë.

Duke folur për AA-në, Nuri Kiziltan, një ekzekutiv i lartë në kompaninë Sarslmaz, tha se grupi i parë i armëve SAR 762 MT së shpejti do t’u dorëzohet forcave të ar*atosura turke.

Duke nënvizuar se mitraIozi është prodhim vendas, Kiziltan vlerësoi kontributet e Presidencës Turke të Industrive të Mbrojtjes në përmirësimin e aftësive të sektorit kombëtar të mbrojtjes.

- Advertisement -

Ai tha se mitraIozi mund të përdoret nga ekipet e këmbësorisë dhe mund të montohet në automjete të ndryshme të bIinduara, përfshirë tanket kryesore të betejës.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -