4 C
Pristina
24 Janar, 2021 - 07:55

Trumpi nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Joe Biden si president

Presidenti amerikan Donald Trump ka njoftuar se nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Trump përmes Twitterit ka thënë se nuk do të shkojë në inaugurimin e Joe Bidenit më 20 janar të këtij viti.

“Për të gjithë ata që po pyesin, nuk do të shkoj në Inaugurim më 20 janar”, ka shkruar Trump.

Ndryshe, Trumpit i është vazhduar bllokimi i llogarive në rrjetet sociale Facebook dhe Instagram për një kohë të pacaktuar, të paktën derisa të lirojë zyrën e presidentit.

Përkrahësit e Trumpit të mërkurën janë mbledhur para ndërtesës së Capitol Hill ku gjendet Kongresi dhe Senati amerikan dhe dhunshëm janë futur në objekt duke tejkaluar kordonin e policisë.

Si pasojë pesë persona kanë vdekur në mesin e tyre edhe një oficer policie nga trazirat e shkaktuara.

Të fundit

Të tjera nga rubrika