20.7 C
Pristina
Monday, August 8, 2022

“Topa” zjarri në qiell, momenti kur raketa kineze që doli jashtë kontrollit bie në Tokë

Një pjesë nga mbetjet e raketës kineze që doli jashtë kontrollit kanë hyrë në atmosferën e Tokës.

Long March 5B ka hyrë në Azinë Juglindore të shtunën dhe ka rënë në Oqeeanin Indian.

Mbetjet nga raketa rreth 30 metra e gjatë, pesë metra e gjerë të Long March 5B ranë më 30 korrik në orën 12:45 me orën lokale, njoftoi Komanda Hapësinore e SHBA.

Agjencia kineze e fluturimeve hapësinore njoftoi disa minuta më vonë se mbetjet nga Long March 5B u rikthyen në atmosferë rreth orës 12:55, në detin Sulu, afër ishullit Palawan në Filipinet perëndimore.

Në rrjetet sociale janë publikuar pamje nga një dëshmitar në Malajzi, i cili mendohet se ka fiksuar momentin kur mbetjet e raketës u futën në atmosferë.

Ndërsa pjesa më e madhe e raketës mendohet të jetë djegur gjatë rihyrjes në atmosferë.

Të fundit
Lajme të lidhura