fbpx
29.7 C
Pristina
E martë, 24 Maj, 2022

Tërmeti që e dridhi edhe Kosovën, banorët në Greqi e kaluan natën në vetura e në rrugë

Rekomandime

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.3 ballë të shkallës rihter goditi mbrëmjen e djeshme Greqinë, lëkundjet e së cilit u ndjenë edhe në disa qytete të Kosovës e Shqipërisë.

Sipas mediave greke, epiqendra e tërmetit ka qenë në Follorinë, ndërsa thellësia fokale e saj ishte 14.1 km. Banorët janë tronditur së tepërmi nga lëkundjet e forta, që sipas tyre zgjatën për sekonda të tëra.

Ata e kanë kaluar natën nëpër vetura dhe në ambientet e jashtme, duke braktisur kështu nga frika shtëpitë e banesat e tyre.

Mediat greke kanë publikuar edhe momentet teksa lëkundjet nisin të ndihen, ndërsa janë dokumentuar edhe dëmet. Në foto shihen vetura të dëmtuara dhe mure të rrënuara.

Më shumë artikuj

Të fundit