fbpx
-0.3 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Tërmeti në Shqipëri – Ministri i Mbrojtjes tregon për dëmet e shkaktuara

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Ministri i Mbrojtjes në Shqipëri, Niko Peleshi, ka thënë se pas dy tërmeteve të fundit atje janë shkaktuar disa dëme të lehta në Xibër të Klosit.

Ai, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka bërë të ditur se të gjitha strukturat e mbrojtjes civile janë në gatishmëri dhe në kontakt të vazhdueshëm më të gjitha bashkitë e Shqipërisë.

- Advertisement -

“Sipas të dhënave paraprake nga Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile dhe IGJEUM, lëkundje tërmeti me magnitudë 4.7 rihter, me epiqendër 3 kilometra në jug të Klosit janë ndier në të gjithë territorin e Shqipërisë”.

“Sipas të dhënave të deritanishme raportohen disa dëme të lehta në Njësinë Administrative Xibër, Bashkia Klos. Të gjitha strukturat e mbrojtjes vivile janë në gatishmëri dhe në kontakt të vazhdueshëm më të gjitha bashkitë e vendit”, ka shkruar Klosi.

Tërmetet ndodhën në Tiranë, i pari ishte me magnitude 4.7 rihter, ndërsa i dyti me magnitudë 4.1 rihter.

- Advertisement -

Të fundit

Luftë për të jetuar, 70 orë nën rrënoja, shpëtohet vogëlushi në Turqi, përlot ekipin: Nesër kam shkollë

Historitë njerëzore që zbulohen pas tërmetit në Turqi sa herë që ekipet e shpëtimit arrijnë të nxjerrin një person...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -