8.1 C
Pristina
Thursday, April 25, 2024

Tërmeti i fuqishëm që goditi Turqinë u ndje edhe në disa shtete, numri i të vdekurve shkon në më shumë se 500 – fIasin sizmoIogët

- Advertisement -

Më shumë se 500 njerëz vdiqën në dy vende pasi një nga tërmetet më të fortë që goditi Turqinë në më shumë se 100 vjet, shkaktoi lëkundje në të gjithë rajonin, duke shembur ndërtesa dhe duke i bërë banorët të vrapojnë në rrugë.

- Advertisement -

Tërmeti me magnitudë 7.8 goditi pak pas orës 4 të mëngjesit të së hënës sipas kohës lokale, 23 kilometra (në lindje të Nurdagi, provincën Gaziantep, në një thellësi prej 24.1 kilometrash (14.9 milje), tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS). Nurdagi ndodhet përgjatë kufirit Turqi-Siri dhe tërmeti u ndje në disa vende të rajonit, duke përfshirë Sirinë dhe Libanin, raporton CNN.

Në Turqi, të paktën 284 njerëz u vranë dhe më shumë se 2 mijë e 300 u lënduan sipas nënpresidentit Fuat Oktay. Në Sirinë fqinje, të paktën 237 njerëz vdiqën dhe më shumë se 630 u lënduan, njoftoi agjencia shtetërore siriane e lajmeve SANA duke cituar një zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë.

- Advertisement -

Vdekjet u raportuan në Aleppo, Latakia, Hama dhe Tartus.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -