18.7 C
Pristina
Tuesday, May 21, 2024

Tërmeteve në Turqi nuk i shpëtoi as xhamia e ndërtuar në vitet 1300

- Advertisement -

Tërmeteve të fuqishme të 6 shkurti në Turqi nuk i ka shpëtuar as xhamia në Adiyaman, e cila është ndërtuar në vitet 1300 dhe ishte restauruar në periudha të ndryshme.

- Advertisement -

Adiyaman është një ndër provincat më të prekura nga tërmetet. Xhamia, e cila ndodhet në Sheshin Sumer të qytetit, u shkatërrua totalisht.

Edhe në zonat e tjera të goditura nga tërmetet, xhamitë pësuan dëme të shumta. Në qytetet e Eskisaray, Yenipinar, Musalla e Kab, xhamitë pësuan dëme të mëdha, ndërsa minaret e tyre u shembën.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -