fbpx
2.5 C
Pristina
E martë, 31 Janar, 2023

Tërhiqet Gjermania: Nuk do të bllokojmë eksportin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Anna Baerbock ka thënë se ajo “nuk do të pengonte” Poloninë nëse do të dërgonin tanke Leopard 2 në Ukrainë, shkruan BBC.

Ukraina i ka bërë thirrje Perëndimit që të sigurojë tanke të prodhimit gjerman, të cilat sipas tyre do t’i ndihmojnë të mposhtin Rusinë.

- Advertisement -

Por Gjermania ende nuk ka siguruar mjetet e blinduara dhe ligjet e saj të eksportit i pengojnë vendet e tjera të dërgojnë të tyret.

Baerbock tha se Polonia nuk kishte kërkuar ende leje eksporti.

“Për momentin pyetja nuk është bërë, por nëse do të na bënin ne nuk do të qëndronim në rrugë”, tha ajo.

Javën e kaluar, kryeministri i Polonisë Mateusz Moraëiecki tha se vendi ishte gati të çonte 14 tanke Leopard 2 në Kiev nëse Berlini i lejonte ta bënin këtë.

- Advertisement -

“Aftësia për të mbrojtur lirinë në Ukrainë mund të varet nga kjo,” tha ai.

Tanket Leopard 2 u projektuan posaçërisht për të konkurruar me tanket ruse T-90, të cilat po përdoren në pushtim.

Besohet se ka më shumë se 2,000 prej tyre në mbarë botën dhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se rreth 300 prej tyre do të ndihmonin në sigurimin e një disfate ruse.

- Advertisement -

Shumë vende aleate janë frustruar me Gjermaninë për hezitimin e saj për të dërguar tanket e saj Leopard 2.

Sipas rregulloreve aktuale, Gjermania duhet të sanksionojë gjithashtu çdo rieksportim të tankeve të saj nga vende të tjera, si Polonia.

Pas një takimi të më shumë se 50 vendeve aleate të premten, Gjermania nuk ishte zotuar ende për furnizimin e tankeve dhe as lëshimin e licencës së tyre të eksportit. Por ajo mohoi bllokimin e njëanshëm të eksportit të tankeve.

Në një deklaratë të përbashkët të shtunën, ministrat e jashtëm të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë i thanë Gjermanisë “të sigurojë tanke Leopard për Ukrainën tani”.

Pse tanket Leopard janë kaq të kërkuara?

Tanku Leopard 2 është një armë e klasit botëror që përdoret nga shumë vende. Ukraina i sheh tanket si një pjesë tjetër jetike të mbrojtjes së saj kundër forcave ruse dhe Leopardët kanë parë veprime luftarake në Afganistan dhe Siri.

Ajo që i bën ata veçanërisht tërheqës për Kievin është se gati dy të tretat e të gjithë Leopardëve të prodhuar janë ende në Evropë. Pra, marrja fizike e Leopardëve në luftë është relativisht e thjeshtë. Kjo e bën gjithashtu më të lehtë mirëmbajtjen dhe riparimin – aspekte jetike të çdo sistemi armësh.

Vlen të kujtohet në të gjitha këto se Gjermania po i jep Ukrainës sisteme jetike të mbrojtjes ajrore, si raketat tokë-ajër IRIS-T dhe Patriot, si dhe transportues të blinduar të personelit.

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka qenë tradicionalisht skeptik për përfshirjen gjermane në konfliktet ushtarake dhe i shqetësuar për shkaktimin e një përshkallëzimi nga Rusia.

Franca tashmë është zotuar të dërgojë tanke të lehta në Ukrainë dhe Macron sugjeroi se ishte e mundur që tanket e rënda Leclerc të prodhimit francez të mund të dorëzoheshin gjithashtu në Ukrainë.

Vende të tjera janë zotuar të dërgojnë tanke, përfshirë Britaninë e Madhe, e cila do të dërgojë 14 Challenger 2.

- Advertisement -

Të fundit

Raci: Nuk është mirë të përdoret metoda “Grenell” për të ardhur në pushtet

Analisti Gazmir Raci dyshon se po përgatitet rrëzimi i kryeministrit Albin Kurti. Sipas tij, skenari për rrëzimin e kryeministrit aktual...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -