25.7 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Tërbohet shefi i Grupit Wagner, akuza Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Ruse për tradhti

- Advertisement -

Kreu i grupit paraushtarak rus Wagner Yevgeny Prigozhin akuzoi Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë ruse për “tradhti” për refuzimin e frunizimit me armë për mercenarët e tij në vijën e frontit në Ukrainën lindore.

- Advertisement -

Sipas Agence France-Presse, kjo deklaratë e Prigozhin, një biznesmen, tregon tension të shtuar mes grupit të tij Wagner dhe ushtrisë ruse, pasi duket se të dyja forcat janë në konkurrencë në terren në Ukrainë.

Tensionet janë bërë gjithnjë e më të dukshme javët e fundit teksa forcat ruse përpiqen të kapin qytetin lindor të Bakhmutit, me ushtrinë dhe Wagnerin që pretendojnë se po bëjnë përparim, me informacione ndonjëherë kontradiktore.

- Advertisement -

“Shefi i Shtabit të Përgjithshëm dhe Ministri i Mbrojtjes po japin urdhra me çdo kusht duke kërkuar jo vetëm që të mos i jepet municion grupit paramilitar Wagner, por as të mos ndihmohet me transportin ajror”, tha Prigozhin në një mesazh audio të transmetuar në Telegram.

Kreu i Wagner vlerësoi se ka “opozitë frontale, e cila nuk është gjë tjetër veçse një përpjekje për të shkatërruar Wagnerin”.

“Mund të krahasohet me tradhti sepse Wagner po lufton për Bachmutin dhe pëson qindra viktima çdo ditë”, tha ai.

- Advertisement -

Prigozhin ka kritikuar vazhdimisht komandën e lartë ruse në të kaluarën, por kritika e hapur ndaj shefit të Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov dhe Ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigu, dy figura kyçe në qeverinë e Vladimir Putinit, është qartësisht një rritje e tensionit.

As ushtria dhe as Ministria e Mbrojtjes nuk kanë reaguar deri më tani.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -