3.3 C
Pristina
E diel, 27 Nëntor, 2022
- Advertisement -

Tanket zbresin në rrugë, avionët “pushtojnë” qiellin mbi Selanik

Greqia ka mbajtur, këtë të premte, më 28 tetor, një paradë gjigante ushtarake në Selanik.

Në 82-vjetorin e zmbrapsjes së Italisë fashiste, ushtria greke, mbushi sheshin në Selanik, aty ku parakaluan edhe mjetet të rënda ushtarake, ndërsa në qiell fluturuan edhe avionë e helikopterë. Po ashtu, nuk munguan edhe anijet ushtarake. Në paradë fluturuan edhe avionët luftarakë “Rafale”, të cilat Greqia sapo i ka blerë nga Franca, si dhe helikopterët Apache, Chinook, Kiowa Warrior, por edhe mjetet e blinduara Marder 1A3, si dhe TTOA M1117.

- Advertisement -

Kjo paradë madhështore, edhe pse në këtë datë të shënuar për popullin grek, vjen në një situatë kur bota është e trazuar për shkak të luftës në Ukrainë, ndërsa edhe tensionet e Athinës me Ankaranë kanë qenë të larta gjatë kohëve të fundit.

- Advertisement -

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -