17 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024

Takimi i radhës Kurti – Vuçiq do të jetë në shtetin fqinjë

- Advertisement -

Takimi i radhës i kryeministrit Kurti dhe presidentit serb Vuçiq do të mbahet me 18 mars.

Vendtakimi ndërkaq do të jetë në Maqedoninë e Veriut.

- Advertisement -

Këtë e ka konfirmuar kreu serb në paraqitjen para gazetarëve, pak kohë pas përfundimit të takimit në Bruksel.

“Do të takohemi prapë me datën 18. Ka qenë një takim i vështirë. Kurti ka refuzuar të flasë për Asociacionin.”, tha ndër tjerash Vuçiq.

- Advertisement -

Ka qenë interesant fakti se Vuçiq shtoi që është e rëndësishme se çfarë do të thotë Bashkimi Evropian.

Deri tani po flasim për gjërat dhe situatën. Mendoj se është e rëndësishme dhe ajo që do të bëjë është njoftimi i Bashkimit Evropian. Nëse është kështu, është deklaratë e tyre. Sigurisht që do të flitet për domosdoshmërinë e zbatimit të marrëveshjeve të mëparshme. Unë insistova në Bashkësinë e Komunave Serbe, kurse ai nuk ishte i gatshëm“.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -