1.6C
Pristina
7 Mars, 2021 - 23:01

“Takim i afërt” në Detin e Zi, momenti kur avioni rus kalon ngjitur me anijen amerikane

Një takim nga afër mund të konsiderohet ai mes një avioni luftarak rus dhe një anijeje luftarake amerikane. Ngjarja ka ndodhur në Detin e Zi të dielën, njoftoi Marina Amerikane.

Oficerët detarë në anijen “USS Donald Cook” filmuan të gjithë incidentin që është i disati mes dy superfuqive. Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë testuar njëra-tjetrën në Detin e Zi në muajt e fundit, pasi interceptimet e pasigurta kanë pësuar rritje të ndjeshme.

Rusia ka shtuar praninë e saj në zonë pas aneksimit të Krimesë, ndërsa Shtetet e Bashkuara janë zotuar për vijimin e operacioneve detare atje.

Të fundit

Të tjera nga rubrika