13.4 C
Pristina
Thursday, September 29, 2022
- Advertisement -

Tajfuni i fuqishëm që goditi Japoninë, shikoni si duket nga hapësira

Nanmadol, një nga tajfunet më të fuqishëm që ka goditur ndonjëherë Japoninë, zbarkoi sot në ishullin jugor të Kyushu, njoftoi Agjencia Meteorologjike Japoneze (JMA), duke paralajmëruar për erëra të forta dhe valë të larta.

Tajfuni i katërmbëdhjetë i Paqësorit këtë sezon dhe deri tani më i madhi që ka goditur Japoninë, mbërriti me reshje rekord, shton JMA dhe paralajmëron se lumenjtë mund të vërshojnë për shkak të reshjeve të mëdha.

- Advertisement -

Tajfuni i katërmbëdhjetë i Paqësorit këtë sezon dhe deri tani më i madhi që ka goditur Japoninë, mbërriti me reshje rekord, shton JMA dhe paralajmëron se lumenjtë mund të vërshojnë për shkak të reshjeve të mëdha.

Tajfuni shkaktoi dëme në jug të ishullit, dhe stacionet e autobusëve u shkatërruan dhe xhamat u thyen. Transporti hekurudhor dhe ajror u paralizua dhe zinxhiri i famshëm i blerjeve Seven-Eleven mbylli përkohësisht rreth 950 dyqane. Autoritetet kanë lëshuar një “paralajmërim të veçantë” për shkak të rritjes së tajfunit dhe të paktën katër milionë njerëz janë paralajmëruar të evakuohen.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -