-3 C
Pristina
17 Janar, 2021 - 14:04

Skenderbeu

- Advertisement -

Eksperti amerikan i habitur si shqiptarët e Maqedonisë nuk e përkrahin Nënën Terezën e Skenderbeun pse janë të krishterë

Njohësi i çështjeve politike në Ballkanin Perëndimor nga SHBA’ja, Alon Ben-Meir, ka shprehur shqetësimin për qasjen ndaj identitetit nacional dhe atij fetar tek shqiptarët...

Tre nëntori, dita kur Skënderbeu la betejën e Nishit dhe u nis për në Krujë

Tre nëntori 1443, është një datë historike për Shqipërinë, pasi kryetrimi shqiptar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu do të linte betejën e Nishit dhe do të nisej...

Revista History Today: Kush ishte Skënderbeu që mahniti botën?

Anthony BREYR & Flamur MAXHARRI Shqiptarët e quajnë vendin e tyre Shqipëri, që do të thotë “Toka e Shqiponjave”. Kronikanti turk, Urudj, thotë se malet...

Kërkohen para për të ndërtuar përmendoren e Skënderbeut në Prizren

Shoqata “Trojet e Arbrit” ka iniciuar që shtatorja e heroit të kombit, Gjergj Kastriotit-Skënderbeut ngritet edhe në qytetin e Prizrenit. Kërkesën e shoqatës e ka...

Interpretim brilant: Aktori kosovar emocionon publikun me këngën për Skënderbeun

Aktori i njohur kosovar Armend Baloku edhe gruaja e tij Vlora Nikçi kanë qenë të ftuar në emisionin shumë të shikuar në vend ‘Oxygen’...

​552 vite nga vdekja e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu

Sot mbushen plot 552 vite nga vdekja e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, në 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë. Gjergj Kastrioti, Heroi...
- Advertisement -

Te tjera

- Advertisement -