-5.8 C
Pristina
16 Janar, 2021 - 21:25

Riza Smaka

- Advertisement -

“Spektakli” me votën e Etem Arifit, profesori universitar e zbulon nëse shkuarja apo jo në zgjedhje mbetet në dorën e Vjosa Osmanit

Flet profesori universitar, dhe njëherit ekspert i të Drejtës Kushtetuese, Riza Smaka. Gjykata Kushtetuese e Kosovës pritet që të marrë një vendim më 7 dhjetor...

Smaka: Nëse Etem Arifi ka qenë i dënuar mbi një vit, vota e tij nuk vlen dhe vendimi për formim të Qeverisë është juridikisht...

Lëvizja Vetëvendosje ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për siç thonë anti-kushtetutshmërinë e pjesëmarrjes dhe të votimit të deputetit Etem Arifit për Qeverinë Hoti. Lidhur...

Riza Smaka: Qeveria e re s’ka mbështetje në Kushtetutë, të shpërndahet Kuvendi

Pezullimit të Gjykatës Kushtetuese po i afrohet fundit, së shpejti ky organ do të merr vendimin për dekretin e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi...

E zbulon profesor Smaka: A do ta fitoj Qeveria Kurti betejën me Gjykatën Kushtetuese për masat e fundit të kufizimit të lirisë së lëvizjes

“Përderisa edhe me nenin. 55 par. 2 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës është përcaktuar se të drejtat dhe liritë themelore, të garantuara mund...

E thotë profesori i njohur:Veliu u shkarkua me bazë ligjore, shkelësit e ligjit duan rrëzimin e Qeverisë

“Aktualisht në vendin tonë përjashtohet çfarëdo aktivitetit politik për përfitime të benefiteve pushtetare. Aq me pare kur Kryeministri Albin Kurti, kur e shkarkoi ministrin...
- Advertisement -

Te tjera

- Advertisement -