3.3 C
Pristina
E diel, 27 Nëntor, 2022
- Advertisement -

Super-teleskopi i NASA-s sjell foto të reja mahnitëse nga gjithësia

Teleskopi Hapësinor James Webb i NASA -s (JWST) ka shkrepur një imazh të “frikshëm” të atyre që cilësohen si Shtyllat e Krijimit. Bëhet fjalë për kolona me “pluhur” që arrijnë në thellësi deri në 7000 vjet dritë nga Toka.

Imazhi është marrë në dritën e mesme infra të kuqe, duke treguar një pamje të re të një peizazhi të njohur kozmik, që bllokon dritën e ndritshme të yjeve për të kapur vetëm pluhurin që rrjedh dhe ogurzi.

- Advertisement -

Kjo është hera e parë që bota ka dëshmuar se sa të dendura janë disa zona pluhuri në Shtyllat e Krijimit, të cilat u formuan më shumë se pesë milionë vjet më parë, të cilat zakonisht shiheshin të rrethuara nga yje të ndezur.

Edhe pse yjet vezullues nuk janë të pranishëm në imazh, skajet e ndezura të manteleve të pluhurit përfaqësojnë yje të rinj që sapo kanë filluar të formohen.

- Advertisement -

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -