11C
Pristina
4 Mars, 2021 - 23:07

SuImi ndaj Osmanit dhe Kurtit në Mitrovicë, Spahiu: E orkestruan nga ana e PDK-së, LDK-së dhe strukturave serbe

Nexhmendin Spahiu SuImi ndaj Osmanit dhe Kurtit në Mitrovicë, analisti Spahiu: Orkestrim i PDK, LDK dhe forcave serbe.

Analisti Nexhmedin Spahiu tregoi suImi që u bë kundrejt Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit nga pushteti i Vuçiç ishte i organizuar.

“Nuk ishin ata qytetarët të cilët protestuan, përkundrazi janë struktura të komanduara, të paguara nga shteti serb të cilat aktivizohen, për të bërë situata të tilla si ajo që ndodhi në Mitrovicë”, – tha Nexhmendin Spahiu.

Sipas tij gjithçka ishte e orkestruar nga ana e PDK-së, LDK-së dhe strukturave serbe sepse informacioni ishte marrë paraprakisht që para nisjes nga Prishtina.

Edhe në tubimin në jug të Mitrovicës pati incidente. Siç tregoi dhe Spahiu, aktivistët e Partisë Demokratike të Kosovës kishin rrethuar zonën madje tentuan dhe të merrnin mikrofonin për të ofenduar Albin Kurtin.

Pyetur nëse e gjithë kjo kishte tendenca elektorale, analisti u shpreh se qëllimi i vetëm i vizitës ka qenë shfaqja e forcës dhe guximit për t’u përballur dhe me çështje delikate si ajo e veriut të Kosovës.

Ndër të tjera Nexhmedin Spahiu pohoi se qytetarët nuk ju besojnë programeve ekonomike që po prezantohen nga partitë në fushatën elektorale të zgjedhjeve në Kosovë.

Kur bëhet fjalë për miliardat e premtuara, perceptimi te qytetarët është se sa ka ndërmend të vjedhë partia që do të vijë në pushtet prandaj kahja e përgjithshme popullore shkon nga ana e Vetëvendosjes së Albin Kurtit për shkak se ka një besim se do ta Iuftojë hajninë dhe korr.upsionin,” – tha analisti duke mos lënë pa përmendur dhe dyshimet që ekzistojnë nëse kjo parti do të mund ta drejtojë vendin siç duhet në aspekte të tjera.

Për shkak të detyrës si drejtues për 50 ditë që mori Kurti ai tregoi të mos kishte prirje korr.uptive, dhe kjo sipas Spahiut, ka zgjuar besimin dhe perceptimin e popullit se shteti i Kosovës duhet të drejtohet nga Albin Kurti.

Të fundit

Të tjera nga rubrika