19.7 C
Pristina
E hënë, 5 Qershor, 2023

Suedezët do të ‘dërgohen në vdekje’ nëse anëtarësohen në NATO, paralajmëron Moska

- Advertisement -

Të rekomanduara

Finlanda dhe Suedia do të bëhen “shënjestra” për Moskën nëse anëtarësohen në NATO, paralajmëroi ambasadori rus në Stokholm.

“Pas pranimit të tyre, gjatësia totale e kufijve midis Rusisë dhe NATO-s pothuajse do të dyfishohet”, tha të martën ambasadori Viktor Tatarintsev.

“Nëse dikujt ende i duket se kjo do të përmirësojë disi sigurinë e Evropës, jini të sigurt se anëtarët e rinj të bllokut armiqësor do të bëhen një objektiv legjitim për masat hakmarrëse ruse, përfshirë ato të natyrës ushtarake”, shtoi ai, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

- Advertisement -

Rusia ka kërcënuar në mënyrë të përsëritur dyshen nordike pasi ata paraqitën oferta për t’u bashkuar me aleancën ushtarake perëndimore majin e kaluar, pas shpërthimit të luftës në Ukrainë.

Megjithëse ishin aleatë të ngushtë me NATO-n për më shumë se dy dekada, të dy nuk ishin anëtarë formalë të aleancës ushtarake dhe opinioni publik ishte fuqimisht kundër anëtarësimit.

Sipas rregullave të NATO-s, një vend bëhet anëtar i plotë vetëm kur të 30 vendet të kenë ratifikuar aplikimet e tyre.Finlanda po pret tani që Turqia të ratifikojë ofertën e saj për t’u anëtarësuar në NATO, diçka që Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka premtuar ta bëjë.

Hungaria, i vetmi vend tjetër që zvarrit, ratifikoi të mërkurën dhe pritet të heqë instrumentin e ratifikimit në Uashington DC të premten.

- Advertisement -

Sa i përket Suedisë, kandidatura e saj është ende në pikëpyetje. Ankaraja aktualisht po bllokon hyrjen e saj, ndërsa Hungaria po vonon ratifikimin.

Të dy vendet shihen gjerësisht se kërkojnë kohën e tyre për të nxjerrë koncesione politike nga Stokholmi, dhe në rastin e Hungarisë, nga BE; ndërkohë që Turqia shpreson gjithashtu të përfitojë akses të favorshëm në programet ushtarake nga SHBA.

Megjithatë, zyrtarët në Suedi ende shpresojnë të bashkohen përpara samitit të ardhshëm të NATO-s në korrik në Lituani.

Por për ambasadorin rus në Stokholm, i cili ka lindur në Kherson të Ukrainës së sotme, Suedia po bën “një hap në humnerë” duke dashur të bëhet anëtare.

Duke kritikuar vendimin e saj “të nxituar” pa një referendum kombëtar, ai pretendoi se komanda e NATO-s kishte “vendosur të hynte plotësisht në konflikt”, duke krijuar rreziqe për Suedinë.

“Në këtë rast, suedezët padyshim do të tërhiqen dhe do të dërgohen në vdekje për interesat e të tjerëve,” shkroi Tatarintsev.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Peci i reagon Hotit: Hera e fundit që polemizoj me një analfabet

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, i është kundërpërgjigjur deputetit të LDK-së, Avdullah Hoti, i cili ka thënë se ministri...

Më shumë