8.1 C
Pristina
Thursday, April 25, 2024

Studiuesi hoIandez jep sinjaIe për një zonë tjetër, pasi parashikoi me saktësi tërmetin në Turqi

- Advertisement -

Studiuesi Frank Hoogerbeets, që arriti të parashikonte me një saktësi të frikshme tërmetin që goditi juglindjen e Turqisë dhe veriun e Sirisë, ka bërë një tjetër parashikim.

- Advertisement -

Nëpërmjet një postimi në Facebook, studiuesi holandez, thotë se tensioni sizmik i shkaktuar nga tërmetet katastrofike në Turqi ka shkuar drejt Izraelit dhe Palestinës. Për rrjedhojë në këto zona mund të ketë tërmete.

Studiues holandez Frank Hoogerbeets parashikoi me përpikmëri tërmetin shkatërrues që goditi dje Turqinë. Përmes një postimi në Tëitter tre ditë më parë, ai tha se pritet që herë a vonë pikërisht në zonë që ra tërmeti, të kishte një lëkundje të fortë.

- Advertisement -

“Herët a vonë do të ketë një tërmet ~ 7.5 M në këtë rajon (Turqia Jug-Qendrore, Jordani, Siri, Liban)”, shkroi ai. Krahas tensionit të madh sizmik që ishte akumuluar në atë zonë, ai parashikoi një tërmet të fuqishëm më datë 6 shkurt në botë edhe për shkak të mënyrës së si ishin pozicionuar planetet, raporton Albeu.com.

Toka ishte pjesë e një trekendëshi mes diellit, venusit dhe jupiterit sipas tij duke bërë që të shkaktonte tërmete deri në 6 të shkallës Rihter, në fakt tërmetet që janë ishin shuumë më të fuqishëm.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -