19.3 C
Pristina
Thursday, August 18, 2022
- Advertisement -

Stoltenberg – Vuçiqit për situatën në veri të Kosovës: Nëse rrezikohet stabiliteti, ndërhyjmë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka telefonuar presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, këtë të mërkurë, pas bisedës që ka zhvilluar një ditë më parë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Ai ka thënë ndër të tjera se nëse rrezikohet stabiliteti në pjesën veriore, Aleanca Veri-Atlantike do të ndërhyjë.

- Advertisement -

“Fola me presidentin e Serbisë, Vuçiq rreth tensioneve në veri të Kosovës. Të gjitha palët duhet të angazhohen me konstruktivitet në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe të zgjidhin dallimet përmes diplomacisë”, ka shkruar Stoltenberg, përcjell KlanKosova.tv.

“NATO-KFOR rri i gatshëm për të ndërhyrë nëse stabiliteti rrezikohet, bazuar në mandatin e Kombeve të Bashkuara”, vazhdon ai.

Gjuhë më të butë, Stoltenberg ka përdorur pas telefonatës që ka zhvilluar me kryeministrin Albin Kurti.

- Advertisement -

“Fola me Albin Kurtin rreth tensioneve të fundit në Kosovë dhe rëndësinë e vazhdueshme të misionit të KFOR. Të gjitha palët duhet të mbahen të qeta, të shmangin veprimet e njëanshme dhe ta mbështesin dialogun e ndërmjetësuar nga BE. Mbes në kontakt me të dyja, Prishtinën dhe Beogradin”, thuhej dje në qëndrimin e Stoltenberg.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -