8.1 C
Pristina
Thursday, April 25, 2024

Si u përhap vala sizmike në të gjithë Evropën pas tërmetit katastrofik në Turqi?

- Advertisement -

Një tërmet me magnitudë 7.8 të shkallës Rihter goditi Turqinë jugore herët në mëngjes dhe raportet fillestare treguan se ai u ndje në pjesën më të madhe të vendit dhe disa vende të rajonit, duke përfshirë Sirinë fqinje.

Numri zyrtar i të vdekurve, sipas informacioneve të fundit, në të gjithë Turqinë dhe Sirinë tani është më shumë se 1500, me mijëra të plagosur. Një operacion i madh shpëtimi është duke u zhvilluar.

- Advertisement -

Sipas USGS, tërmeti shkatërrues me magnitudë 7.8 ka ndodhur në orën 4:17 të mëngjesit me orën lokale në një thellësi prej rreth 17.9 kilometra. Dyshohet se numri i të vdekurve mund të jetë shumë më i lartë pasi tërmeti ka zënë shumicën e njerëzve në gjumë.

Epiqendra e tërmetit ishte në distriktin Pazardzhik, në provincën Kahramanmaras në juglindje të vendit.

- Advertisement -

Janë publikuar pamjet e përhapjes së valëve sizmike në të gjithë Evropën pas tërmetit katastrofik.

Valët sizmike janë në të vërtetë valë elastike që ndodhin në sipërfaqen e një thyerjeje në një plan të defektit ose për shkak të ndonjë shqetësimi (p.sh. një përplasje ose shpërthim meteori).

- Advertisement -

Gjatë një tërmeti, rreth 90% e energjisë totale do të shpenzohet për fërkime dhe efekte të ndryshme termike, ndërsa 10% do të çlirohet në formën e valëve sizmike. Ekzistojnë dy grupe themelore të valëve sizmike: valët trupore dhe valët sipërfaqësore.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -