fbpx
-0.3 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Si arritën ukrainasit të mposhtin regjimentet më të mira të helikopterëve rusë?

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, Rusia ka humbur të paktën 25 helikopterë sulmues Ka-52 Alligator, që është një e katërta e numrit total të këtyre helikopterëve që disponon ushtria ruse. Nuk është e qartë se sa nga anëtarët e ekuipazhit të tyre u vranë, por rrëzimi i helikopterëve është i vështirë për të mbijetuar dhe vlerësohet se shumë nga pilotët në to kanë vdekur.

Në një studim të gjerë, një ekip studiuesish nga Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara (RUSI) në Londër analizoi dhe shpjegoi se si ukrainasit mposhtën regjimentet elitë të helikopterëve rusë. Siç shkruan Forbes, ekuipazhet më të mira ruse Ka-52 u rrëzuan në fillim të luftës, ndërsa përpiqeshin të depërtonin thellë pas linjave të Ukrainës. Ekuipazhet ajrore ruse më pak të kualifikuara aktuale janë bërë objektiva të lehta për mbrojtjen ajrore të pajisur mirë të Ukrainës.

- Advertisement -

“Me pak fjalë, flota ruse e helikopterëve sulmues fillimisht u përdor për të kryer fluturime agresive luftarake pas vijave të frontit ukrainas, me thellësi depërtimi deri në 50 kilometra. Taktikat ruse ndryshuan gjatë marsit dhe përparimet u bënë më pak të shpeshta. Megjithatë, përkundër kësaj qasjeje shumë më të kujdesshme, ata ende u rrëzuan rregullisht”, sipas Justin Bronk, Nick Reynolds dhe Jack Watling në një studim nga Instituti Mbretëror.

Ka-52 është një nga helikopterët më të mirë sulmues në botë. Me optikën e tij më të mirë, pajisjet e shikimit të natës dhe raketat më të sakta, ai është shumë më i avancuar dhe më i mirë se MI-24 dhe MI-28. Stërvitja superiore e ekuipazheve Ka-52, një parakusht bazë për operacionet komando, i bëri ato të paçmueshme për planifikuesit rusë në javët e para të pushtimit të Ukrainës, ndërsa brigadat ruse kaluan kufirin ukrainas dhe u nisën drejt Kievit. Qëllimi i tyre ishte të përmbysnin qeverinë ukrainase dhe të detyronin Presidentin Volodymyr Zelensky dhe forcat e tyre të armatosura të dorëzoheshin me një sulm të shpejtë.

Gjatë betejës për Kievin, Mi-24 dhe Mi-28 operuan së bashku me Ka-52 në rolin luftarak-vrasës natën dhe ditën. Sidoqoftë, operacionet tipike të natës të këtij lloji u kryen kryesisht nga flota Ka-52 për shkak të pajisjeve të tyre superiore të shikimit të natës. Ukrainasit qëlluan mbi ta me gjithçka që kishin, nga dronët deri te raketat antitank, dhe kokat e tyre vinin kryesisht nga mijëra sisteme të mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër veprimi të drejtuar nga infra të kuqe, të lëvizshme nga njeriu, duke përfshirë amerikanët Stingers që heshtën shumicën e Ka-52.

“Paketat ruse të mbrojtjes së helikopterëve që kombinojnë sensorët e paralajmërimit të afrimit të raketave dhe programet e kundërmasave funksionuan mjaft mirë gjatë gjithë konfliktit, por numri i madh i raketave të lëshuara nga MANPADS gjatë fluturimeve zbuluese nuk mund të shmangej plotësisht,” thanë analistët e RUSI.

- Advertisement -

Ndërsa forcat tokësore ruse u tërhoqën nga rajoni i Kievit në prill, po ashtu u tërhoqën edhe regjimentet Ka-52. Por deri atëherë, shumë nga anëtarët më të mirë të ekuipazhit të Alligatorit kishin vdekur. Dhe ata që mbijetuan u bënë shumë më të kujdesshëm.

Humbjet e rënda gjatë operacioneve gjatë ditës, veçanërisht midis ekuipazheve ajrore me përvojë, krijuan një dinamikë në të cilën ekuipazhet e helikopterëve rusë kanë hezituar të kalojnë vijën e parë të Ukrainës që nga prilli. “Thellësia e depërtimit dhe numri i fluturimeve filluan të bien me shpejtësi në të gjitha flotat e bombarduesve”, kujtuan Bronk, Reynolds dhe Watling.

Problemi është se helikopteri që ka lëshuar raketën nuk mund të lëvizë derisa raketa të godasë objektivin. Dhe kjo mund të zgjasë dhjetëra sekonda. Është, nga njëra anë, një kohë shumë e shkurtër, por nga ana tjetër, një përjetësi kur gjuajtësit MANPADS ukrainas gjithnjë e më të aftë janë afër. Pra, edhe pas braktisjes së operacioneve të depërtimit të thellë, ekuipazhet Ka-52 ende rrëzohen lehtësisht.

- Advertisement -

Forcat Ajrore Ruse kanë ende rreth 75 Alligator Ka-52. Humbja e ekuipazheve me përvojë mund t’i godasë më fort se sa fshirja e avionëve të rrëzuar. Mund të duhen vite që Forca Ajrore të sigurojë zëvendësime të mira për të gjithë pilotët Ka-52 që vdiqën në Ukrainë.

- Advertisement -

Të fundit

Luftë për të jetuar, 70 orë nën rrënoja, shpëtohet vogëlushi në Turqi, përlot ekipin: Nesër kam shkollë

Historitë njerëzore që zbulohen pas tërmetit në Turqi sa herë që ekipet e shpëtimit arrijnë të nxjerrin një person...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -