29.8 C
Pristina
Wednesday, August 17, 2022
- Advertisement -

Shteti aziatik konfirmon 180 mijë raste të reja me COVID-19 për 24 orë

Më shumë se 180.000 raste të reja të koronavirusit u regjistruan sot në Japoni, duke thyer një rekord negativ për të dytën ditë radhazi, treguan shifrat e agjencisë së lajmeve Kyodo.

Regjistrime negative për numrin e pacientëve u regjistruan në Tokio dhe prefektura të caktuara, duke përfshirë Osaka dhe Fukuoka, pasi nënvarianti OMICron BA.5 u bë dominues në të gjithë vendin.

- Advertisement -

Sot në Tokio u regjistruan 31.878 raste të reja dhe për herë të parë numri i rasteve tejkaloi 30.000 brenda një dite, njoftoi qeveria e qytetit.

Rekordi i mëparshëm prej 21.562 u vendos më 2 shkurt. Guvernatori i Tokios, Yuriko Koike, tha se qyteti po bën çmos për të lehtësuar presionin ndaj shërbimeve shëndetësore dhe u bëri thirrje qytetarëve që të marrin doza përforcuese, si dhe të marrin të gjitha masat e mundshme parandaluese.

Rreth 125.6 milionë njerëz jetojnë në Japoni.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -