7.1 C
Pristina
28 Nëntor, 2020 - 13:11

Shqetësime rreth planit të Rusisë për vaksinim masiv nga tetori

- Advertisement -

Zyrtarët rusë kanë thënë se Rusia do të bëhet shteti i parë që do të aprovojë një vaksinë kundër COVID-19, duke rritur shqetësimet për efikasitetin e sigurinë e vaksinës.

Ministri i Shëndetësisë i Rusisë, Mikhail Murashko, ka thënë të shtunën se Rusia planifikon të fillojë programin e vaksinimit të masës kundër COVID-19 në Rusi nga tetori i këtij viti.

Ai ka thënë për agjencinë ruse të lajmeve RIA, se testimet e vaksinës, të zhvilluar nga Qendra Nacionale e Hulumtimit për Epidemiologji dhe Mikrobiologji, Gamaleya, kanë përfunduar.

Më herët ishte njoftuar se vaksina pritet të marrë aprovimin nga gushti. Murashko ka thënë se mjekët dhe mësuesit do të marrin dozat e para të vaksinës. Por përparimet që ka bërë Rusia me vaksinën janë pritur me skepticiziëm nga zyrtarët shëndetësorë në SHBA dhe Evropë. Ata frikësohen se Rusia po nxiton në tentim për të “arritur fitore”, ngjashëm me garën e dikurshme hapësinore gjatë Luftës së Ftohtë mes Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së.

Rusia nuk ka publikuar të dhëna shkencore për testimet e vaksinës. Të premten, eksperti i SHBA-së për sëmundje infektive Anthony Fauci, ka shprehur dyshimin për procesin e testimit të vaksinës që po prodhohet në Rusi dhe një në Kinë.

Të fundit

Ç’po ndodh në Gjirin Persik, Shtetet e Bashkuara dërgojnë një aeroplanmbajtëse të madhe

Aeroplanmbajtësja amerikane, “USS Nimitz”, është dërguar këtë javë në Gjirin Persik, disa ditë para vrasjes së një shkencëtari të njohur iranian për energji bërthamore....

Trumpi pëson bumerang: Kërkoi rinumërim, Bidenit i shtohen votat në këtë shtet

Pas kërkesës së Trumpit për rinumërim të votave në rajonin më të madh në Wisconsin, ky proces përfundoi të premten. Në fund, Joe Biden...

Albin Kurti me gruan e Rexhep Selimit shkojnë bashkë në Prekaz nderojnë daljen e parë të UÇK-së

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka bërë homazhe sot në kompleksin “Adem Jashari” në Prekaz të Skenderajt, për nder të Festave të 28...

Gazetari kosovar, Agim Muhaxheri që goditi regjimin serb: Rrëfen për eliminimin e vogëlushit nga Boban Kërstiq!

Rrëfimin i dhimbshëm i familjes Brestovci nga Prishtina, familje kjo e cila në natën e 27 korrikut të vitit 1994 humbi djalin e tyre...

Momenti historik kur Rexhep Selimi, Daut Haradinaj e Mujë Krasniqi dolën publikisht me uniformat e UÇK-së

28 Nëntori nuk shënon vetëm festën e Ditës së Flamurit. Sa herë vjen ky muaj, Kosova kujton daljen e parë në skenë të Ushtrisë...

Kurti nga Prekazi: Padrejtësisë që po i bëhen UÇK-së, nuk do të na dobësojnë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka bërë homazhe në kompleksin e familjes Jashari. Kurti, nga atje ka thënë se padrejtësitë që po i bëhen...

Gold AG bëhet baba për 28 nëntor, djalit ia vendos emrin Gueril

Reperi Gold AG dhe bashkëshortja e tij, Ermira bëhen prindër për herë të parë. Çifti kanë mirëpritur në jetë djalin e tyre të parë. Këtë e...

Të tjera nga rubrika

Ç’po ndodh në Gjirin Persik, Shtetet e Bashkuara dërgojnë një aeroplanmbajtëse të madhe

Aeroplanmbajtësja amerikane, “USS Nimitz”, është dërguar këtë javë në Gjirin Persik, disa ditë para vrasjes së një shkencëtari të njohur iranian për energji bërthamore....

Trumpi pëson bumerang: Kërkoi rinumërim, Bidenit i shtohen votat në këtë shtet

Pas kërkesës së Trumpit për rinumërim të votave në rajonin më të madh në Wisconsin, ky proces përfundoi të premten. Në fund, Joe Biden...

Albin Kurti me gruan e Rexhep Selimit shkojnë bashkë në Prekaz nderojnë daljen e parë të UÇK-së

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka bërë homazhe sot në kompleksin “Adem Jashari” në Prekaz të Skenderajt, për nder të Festave të 28...

Gazetari kosovar, Agim Muhaxheri që goditi regjimin serb: Rrëfen për eliminimin e vogëlushit nga Boban Kërstiq!

Rrëfimin i dhimbshëm i familjes Brestovci nga Prishtina, familje kjo e cila në natën e 27 korrikut të vitit 1994 humbi djalin e tyre...