13.4 C
Pristina
Monday, May 27, 2024

Shkon mbi 200 numri i të vdekurve nga tërmeti në Gaziantep, qindra të pIagosur

- Advertisement -

Turqia dhe jo vetëm është ngritur e tronditur mëngjesin e sotëm pasi një tërmet i fuqishëm 7.8 Rihter ka goditur Turqinë juglindore duke shkaktuar mbi 200 të vdekur dhe mbi 600 të pIagosur.

- Advertisement -

Raportohet se shumë njerëz kanë mbetur nën rrënoja.

Tërmeti e ka pasur epiqendrën  në qytetin Gaziantep, por është ndjerë në shumë zona përreth si edhe Siri ku ka shkaktuar edhe viktima.

- Advertisement -

Mësohet se Iëkundjet e tërmetit janë ndjerë përreth 45 sekonda duke sjell një dëm kolosal në njerëz, por edhe infrastrukturë.

Lëkundjet janë ndjerë rreth orës 04:17 minuta të mëngjesit, ndërsa frika për rritje të numrit të viktimave në vijim ekziston./abcnews.al

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -