13.6 C
Pristina
E premte, 9 Qershor, 2023

Shfrenohet Petkoviq: Nëse Kurti nuk do të ishte në burg sot do të ishte i akuzuar në mesin e “terroristëve”

- Advertisement -

Të rekomanduara

Drejtori i të ashtuquajturës ”Zyre për Kosovën“, në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka dhënë sërish deklarata kontraverse teksa ka replikuar në Tëitter me Blerim Velen, kryekëshilltarin e presidentes, Vjosa Osmani.

Petkoviq ka thënë se nëse Albin Kurti nuk do të jetë në burg në sistemin korektues të Serbisë, atëherë sot ai do të akuzohej për terrorizëm, duke i cilësuar të tillë ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), të cilët po gjykohen nga Gjykata Speciale.

”Me shumë gjasa Kurti do të ishte mes terroristëve të tjerë të akuzuar, nëse ai nuk do të ishte mysafir i sistemit korrektues të Serbisë në atë kohë“, ka shkruar Petkoviq.

- Advertisement -

Petkoviq i ka reaguar Velas i cili ka shkruar për varrezat masive shqiptare në Serbi, të cilat Beogradi i mohon.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Kosova, “viktimë” e Perëndimit për ta shkëputur Serbinë nga Rusia e Kina

Hezitimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për ta goditur Serbinë pas tensioneve të fundit në...

Më shumë