11.3 C
Pristina
28 Nëntor, 2020 - 17:41

SHBA’të i shesin armë ‘armikut’ më të madh: Pasojnë reagimet e ashpra

- Advertisement -

Administrata Trump ka njoftuar Kongresin Amerikan për planet rreth shitjes të sistemeve të raketave në vlerë prej gati 3 miliardë dollarë, në Tajvan, disa orë pasi Pekini njoftoi sanksionet ndaj kontraktorëve të mbrojtjes amerikane, përfshirë Boeing, kontraktori kryesor në marrëveshjen Harpoon.

“Shtetet e Bashkuara mbajnë një interes të qëndrueshëm për paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit dhe e konsiderojnë sigurinë e Tajvanit qendrore për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit më të gjerë Indo-Paqësor”, tha Departamenti i Shtetit. Sipas tyre shitja nuk do të ndryshojë ekuilibrin ushtarak në rajon.

Raketat Harpoon janë të afta të godasin anije dhe objektiva tokësorë. Boeing thotë se raketa përdor navigacion inercial të ndihmuar nga GPS dhe jep një koka shpërthimi 500 kile (226 kg). Ai mund të synojë vendet e mbrojtjes bregdetare, vendet e raketave tokë-ajër, avionët e ekspozuar, anijet në port dhe objektet portuale dhe industriale.

Më herët sot, Kina tha se po vendoste sanksione ndaj Boeing, Lockheed Martin dhe firmave të tjera të mbrojtjes amerikane për sigurimin e armëve në Tajvan.

Partia Komuniste në pushtet pretendon Tajvanin, i cili u nda me territorin në 1949 gjatë një lufte civile, si pjesë e territorit të saj dhe ka kërcënuar të pushtojë. Uashingtoni premtoi në vitet 1980 të zvogëlojë dhe përfundimisht të përfundojë shitjet e armëve në Tajvan, por këmbëngul që mosmarrëveshja e tij me Pekinin duhet të zgjidhet paqësisht.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme, Zhao Lijian, nuk dha detaje se cilat dënime mund të shqiptohen ose kur.

“Në mënyrë që të mbrojë interesat kombëtare, Kina vendosi të vendosë sanksione ndaj kompanive amerikane që ishin të përfshira në shitjen e armëve në Tajvan”, tha Zhao.

Marrëdhëniet kineze-amerikane kanë rënë në nivelin e tyre më të ulët në dekada mes mosmarrëveshjeve rreth sigurisë, teknologjisë, pandemisë së koronavirusit dhe të drejtave të njeriut.

Tajvani ka qenë prej kohësh një irritues në marrëdhëniet. Uashingtoni nuk ka marrëdhënie zyrtare me qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike të ishullit, por është aleati i tij kryesor. Ligji amerikan kërkon që qeveria të sigurojë që Tajvani të mbrohet vetë. Shitjet e armëve në ishull janë rritur në sasi dhe cilësi.

Të fundit

Në ditën e Festës Kombëtare të popullit shqiptar, Vuçiq vendos tanket ruse pranë kufirit me Kosovën

Ditën e sotme Shqipëria feston Ditën e Pavarësisë dhe për këtë nuk kanë munguar ceremonitë dhe organizimet e ndryshme, edhe pse të kufizuara për...

Ishin tmerr për turqit – Gjergj Kastrioti Skënderbeut dhe Janosh Huniadi bashkohen në Prizren

Në oborrin e Katedralës ” Zonja Ndihmëtare” në Prizren, në organizim të Kishës Katolike dhe Ambasadës së Hungarisë në Kosovë, është vendosur busti i...

Ministria e Arsimit e ka të caktuar të hënën pushim, SBAShK-u thotë se s’përfillin vendimin e Kryeministrit

Ligji për Festat Zyrtare në Kosovë dhe kalendari për vitin shkollor 2020/2021 i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës janë në konflikt. Përderisa i pari...

Vaksina anti -Covid: Vullnetarët tregojnë për efektet anësore pas vaksinimit

Moderna dhe Pfizer sollën shpresa për afrimin fundit të pandemisë së koronavirusit, pasi njoftuan se vaksinat e tyre ishin përkatësisht 94.5 dhe 95% efektive....

Rita Ora uron festën e 28 Nëntorit, bën fotografi me këpucë me flamurin shqiptar

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora ka uruar 28 Nëntorin me disa fotografi në Instagram, shkruan Express Rozë. Rita ka postuar fotografi me këpucë...

Ish-Kryeministri nuk flet me Ministrin e Brendshëm, u takuan sot në sheshin e Podujevës

Festa e 28 Nëntorit e gjeti në heshtje zgjedhore Llapin e Zahir Pajazitit. Megjithatë, në Ditën e Flamurit busti i tij u vizitua nga...

Serbia i pranoi dhuratë 11 tanke nga Rusia, Vuçiq thotë se kështu po ruajnë ‘neutralitetin ushtarak’

Në kazermën ushtarake të ushtrisë serbe në Nish sot u prezantuan dhjetë tanket e para të donacionit prej 30 sosh që Rusia i ka...

Të tjera nga rubrika

Në ditën e Festës Kombëtare të popullit shqiptar, Vuçiq vendos tanket ruse pranë kufirit me Kosovën

Ditën e sotme Shqipëria feston Ditën e Pavarësisë dhe për këtë nuk kanë munguar ceremonitë dhe organizimet e ndryshme, edhe pse të kufizuara për...

Ishin tmerr për turqit – Gjergj Kastrioti Skënderbeut dhe Janosh Huniadi bashkohen në Prizren

Në oborrin e Katedralës ” Zonja Ndihmëtare” në Prizren, në organizim të Kishës Katolike dhe Ambasadës së Hungarisë në Kosovë, është vendosur busti i...

Ministria e Arsimit e ka të caktuar të hënën pushim, SBAShK-u thotë se s’përfillin vendimin e Kryeministrit

Ligji për Festat Zyrtare në Kosovë dhe kalendari për vitin shkollor 2020/2021 i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës janë në konflikt. Përderisa i pari...

Vaksina anti -Covid: Vullnetarët tregojnë për efektet anësore pas vaksinimit

Moderna dhe Pfizer sollën shpresa për afrimin fundit të pandemisë së koronavirusit, pasi njoftuan se vaksinat e tyre ishin përkatësisht 94.5 dhe 95% efektive....