6 C
Pristina
Wednesday, March 29, 2023

SHBA rrëzoi 4 objekte fIuturuese së fundmi

- Advertisement -

Rekomandime

Të dielën, një avion luftarak ushtarak amerikan shkatërroi një objekt të paidentifikuar mbi liqenin Huron me urdhër të Presidentit Joe Biden.

- Advertisement -

Ky shënoi incidentin e katërt të tillë në harkun kohor të tetë ditëve dhe është vazhdimësi e serisë së veprimeve ushtarake mbi hapësirën ajrore amerikane.

Arsyeja e goditjeve të përsëritura është rritja e vigjilencës në përgjigje të një baloni spiun kinez që u shfaq në hapësirën ajrore të SHBA-së në fund të janarit.

Së fundmi, avionët luftarakë kanë rrëzuar edhe objekte tjera fluturuese mbi Kanada dhe Alaskë, të cilat, sipas zyrtarëve të Pentagonit, nuk përbënin ndonjë rrezik sigurie.

- Advertisement -

Megjithatë, për shkak të mungesës së informacionit për këto objekte, Pentagoni nuk përjashton asnjë mundësi, përfshirë praninë e UFO-ve.

Ndihmës Sekretarja e Mbrojtjes, Melissa Dalton, deklaroi se frekuenca e shtuar e goditjeve mund të jetë për shkak të rritjes së kontrollit të hapësirës ajrore në lartësi më të larta, duke përfshirë përmirësimin e sistemit të radarit.

Autoritetet amerikane e kanë bërë të qartë se monitorojnë vazhdimisht për përplasje të panjohura të radarëve dhe nuk është e pazakontë të mbyllet hapësira ajrore si një masë paraprake për t’i vlerësuar ato./REL

- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -

Të fundit