22.7 C
Pristina
23 Shtator, 2020 - 15:31

SHBA-ja dërgon 6 bombardues afër Iranit për të qenë të gatshëm për ta goditur Tehranin

Departamenti i mbrojtjes së SHBA-së do të dërgojë gjashtë bombardues B-52 në bazën e saj ushtarake në Diego Garcia në oqeanin indian, si përgatitje për ndonjë aksion ushtarak kundrejt Iranit.

Zyrtarët e Pentagonit kanë thënë për CNN-in se B-52-shët do të jetë të gatshëm për operacione kundrejt Republikës Islamike nëse u urdhërohet një gjë e tillë megjithatë dërgimi i tyre nuk është sinjal se një urdhër i tillë është marrë.

Shtetet e Bashkuara kanë disa baza ushtarake në disa shtete në Lindjen e Mesme të cilat janë afër Iranit, por ka vendosur që t’i dërgoj bombarduesit e saj në Diego Garcia sepse raketat e Iranit nuk mund t’i arrijnë, sipas Pentagonit.

Kjo është hera e dytë që ushtria Amerikane ka dërguar bombarduesit B-51 në këtë regjion.

Të fundit

Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd

Nga Kimete Berisha Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd. Thënë më saktë, dukej i sapoliruari nga burgu. 'Vijat e...

62 raste të reja me covid-19, vijnë nga këto komuna

85 TË SHËRUAR DHE 62 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën...

Alarmi për shpërthim në kullën “Eiffel”, gazetari dëshmitar: Një burrë bërtiti ”Allahu Ekber”

Një gazetar dëshmitar ka rrëfyer nga vendi i ngjarjes se çfarë po ndodhte në Paris, ndonëse Policia kishte ngritur alarmin për bo.mbë dhe kishte...

Meteorologu grek jep alarmin: Të shtunën kulmi, çfarë e pret Shqipërinë

Shqipëria është përfshirë nga reshje dhe moti me vranësira thuajse në të gjithë territorin, ndërsa gjatë ditës së sotme u vunë re përmbytje sporadike...

Të tjera nga rubrika

Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd

Nga Kimete Berisha Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd. Thënë më saktë, dukej i sapoliruari nga burgu. 'Vijat e...

62 raste të reja me covid-19, vijnë nga këto komuna

85 TË SHËRUAR DHE 62 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën...

Alarmi për shpërthim në kullën “Eiffel”, gazetari dëshmitar: Një burrë bërtiti ”Allahu Ekber”

Një gazetar dëshmitar ka rrëfyer nga vendi i ngjarjes se çfarë po ndodhte në Paris, ndonëse Policia kishte ngritur alarmin për bo.mbë dhe kishte...

Meteorologu grek jep alarmin: Të shtunën kulmi, çfarë e pret Shqipërinë

Shqipëria është përfshirë nga reshje dhe moti me vranësira thuajse në të gjithë territorin, ndërsa gjatë ditës së sotme u vunë re përmbytje sporadike...