7.7 C
Pristina
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

SHBA do të sjellë në Evropë armë bërthamore taktike të saktësisë së lartë

SHBA-ja ka vendosur të dërgojë armët bërthamore taktike të saktësisë së lartë në Evropë, në mes të tensioneve të përshkallëzuara me Rusinë.

- Advertisement -

SHBA gjithashtu ka marrë vendim të dërgojë dhjetëra armë në bazat kryesore të NATO-s brenda javësh, një veprim dukshëm përpara afatit.

Mes armaturës është bomba e re termonukleare B61-12, e cila më parë është përshkruar si pajisja bërthamore më e rrezikshme e prodhuar ndonjëherë. Gjithashtu është vlerësuar si më e sakta e zhvilluar ndonjëherë.

Pentagoni aktualisht ka rreth 100 armë bërthamore të ruajtura në bazat në Belgjikë, Holandë, Itali, Gjermani dhe Turqi, raporton The Sun.

- Advertisement -

Armët do të mbahen për përdorim të mundshëm nga bombarduesit dhe avionët luftarakë në pronësi të SHBA-së dhe aleatëve të saj.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -