fbpx
-0.6 C
Pristina
E hënë, 30 Janar, 2023

SHBA do të dërgojë 31 tanke “Abrams” në Ukrainë

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë 31 tanke “Abrams” në Ukrainë. Vendimi u bë i ditur nga zyrtarë të lartë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, të cilët thanë se ky hap është vazhdimësi e përpjekjeve të Uashingtonit për t’i ofruar Ukrainës mjetet që i nevojiten për t’u mbrojtur më mirë.

Po sipas zyrtarëve amerikanë vendimi është gjithashtu tregues i unitetit të fortë brenda komunitetit ndërkombëtar, në mbështetje të Ukrainës dhe dëshmi e rolit udhëheqës të Presidenti Biden.

Tanket amerikane Ambrams janë tejet komplese dhe për përdorimin e mirëmbatjen e tyre kërkohet një kohë e konsiderueshme stërvitjeje.

- Advertisement -

Zyrtarët amerikanë thanë se këto mjete ushtarake janë më të mirat në botë dhe dërgimi i tyre në Ukrainë do të bënte të mundur që ky vend të pajisej me një aftësi e re të jashtëzakonshme për të rritur mbrojtjen e saj afatgjatë.

Zyrtarët amerikanë thanë se do të duhet pak kohë derisa Kievi të marrë tanket, por ndërkohë Shtetet e Bashkuara do të fillojnë të punojnë për të krijuar një program gjithëpërfshirës stërvitjeje për Ukrainën./VOA

- Advertisement -

Të fundit

Hill e konsideron Serbinë konstruktive dhe gati për marrëveshjen, pret veprim nga Kosova

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill ka thënë se Serbia është gati për t’u...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -