-6.4 C
Pristina
1 Dhjetor, 2020 - 07:02

Serbisë i futet frika në palcë: Biden do të na detyrojë ta njohim Kosovën!

Shteti i Serbisë nuk frikësohet se pse në krye të shtetit më të fuqishëm në botë, Amerikës, së shpejti do të jetë Joi Biden.

- Advertisement -

Kështu ka deklaruar, kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Dacic.

Sipas tij, Biden dhe Demokratët do t’i bëjnë presion Beogradit zyrtar që Serbia ta njoh Kosovën.

“Pavarësisht nga rezultatet e zgjedhjeve në Amerikë, demokratët do të kërkojnë nga ne që ta njohim Kosovën”, tha Daçiq për Sputnik.

Ivica Daçiq

Ai beson se Biden, si shumë politikanë, tregon dy fytyra – njëra në opozitë dhe tjetra kur vjen në pushtet.

Në një intervistë për Sputnik, ai kujtoi se Biden, si Zëvendës President i SHBA, kishte bërë dy herë një vizitë zyrtare në Serbi dhe theksoi se bisedimet që ai kishte me të si Kryeministër në Uashington dhe në Konferencën e Sigurisë së Mynihut me Presidentin Vuçiq ishin krejtësisht të ndryshme nga ato të cilën Biden e udhëhoqi gjatë viteve 1990.

Joe Biden

“Unë mendoj se ne duhet të përqendrohemi në ndërtimin e marrëdhënieve të reja dhe marrëdhënieve të reja me njerëzit që do të merren gjithashtu me çështjet evropiane, domethënë, dialogun me Prishtinën. Sepse problemi më i madh i administratës amerikane të Biden, domethënë demokratëve, është se ata besojnë se çështja e Kosovës është zgjidhur – thotë Daçiç.

Ai beson se ata nuk favorizojnë vazhdimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës, por thjesht kërkojnë zbatimin e vendimit për shpalljen e Kosovës.

“Ajo administratë ndoshta nuk do të ishte më e favorshme për Serbinë sesa Trump, i cili nuk e ka barrën e pjesëmarrjes në projektin e krijimit të një Kosove të pavarur. Kjo është arsyeja pse administrata Trump ishte më e hapur për kompromis. Sidoqoftë, situata po ndryshon dhe skena e vërtetë politike ndërkombëtare ka ndryshuar. Kosova nuk ka më një pozitë kaq të fortë sa kishte, nuk ka shumicë, nuk mund të bëhet anëtare askund”, përfundon Daçiq.

Të fundit

Ahmeti Isufi i AAK-së: Veç Ramushi president, ose shkojmë në zgjedhje

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës këmbëngul se nuk do të votojnë asnjë kandidat tjetër për president të vendit, përveç kryetarit Ramush Haradinaj. Krerët e partive...

Mushkolaj: Partitë tjera nuk do të kenë “shpëtim” nga Vetëvendosje

Analisti Imer Mushkolaj thotë se LDK nuk është e gatshme për zgjedhje të reja parlamentare.Mushkolaj në “Debat Plus” ka thënë se pas humbjes në...

Si arriti LDK që të mbajë komunën e Podujevës për 20 vjet?

Që nga paslufta, LDK ka fituar të gjitha zgjedhjet në komunën e Podujevës. Kanë qeverisur me këtë komunë në të gjitha mandatet që nga paslufta. Që...

KFOR garanton se Kosova nuk rrezikohet nga tanket ruse

Komandanti i ri i KFOR-it, Franco Federici, ka folur për herë të parë për pritjet që i ka në misionin e tij në krye...

Doli i 3-ti, Fetahu i PDK-së falënderon llapjanët dhe uron Bulliqin për fitorën

Dje u mbajtën zgjedhjet e jashtëzakonshme në dy komuna, Mitrovicë të Veriut dhe në Podujevë. Në këtë të fundit, fitues doli Shpejtim Bulliqi nga VV,...

Mes tallavasë, alkoolit e pijeve energjike – rreshteri i Policisë së Kosovës thyen drastikisht masat antiCovid

Masat antiCovid në vend po vazhdojnë të thyhen, shkruan Insajderi. Përveç qytetarët të zakonshëm – masat po thyhen edhe nga ata që thirren për të...

Haraqija kapet me Gjinovcin: Ti s’e ke studiuar LDK’në

Astrit Haraqija i LDK’së i ka reaguar Rron Gjinovcit i cili foli për LDK’në dhe arsyet e humbjes në Podujevë. Haraqija thotë se Gjinovci nuk...

Të tjera nga rubrika

Ahmeti Isufi i AAK-së: Veç Ramushi president, ose shkojmë në zgjedhje

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës këmbëngul se nuk do të votojnë asnjë kandidat tjetër për president të vendit, përveç kryetarit Ramush Haradinaj. Krerët e partive...

Mushkolaj: Partitë tjera nuk do të kenë “shpëtim” nga Vetëvendosje

Analisti Imer Mushkolaj thotë se LDK nuk është e gatshme për zgjedhje të reja parlamentare.Mushkolaj në “Debat Plus” ka thënë se pas humbjes në...

Si arriti LDK që të mbajë komunën e Podujevës për 20 vjet?

Që nga paslufta, LDK ka fituar të gjitha zgjedhjet në komunën e Podujevës. Kanë qeverisur me këtë komunë në të gjitha mandatet që nga paslufta. Që...

KFOR garanton se Kosova nuk rrezikohet nga tanket ruse

Komandanti i ri i KFOR-it, Franco Federici, ka folur për herë të parë për pritjet që i ka në misionin e tij në krye...