22.7 C
Pristina
23 Shtator, 2020 - 15:00

Serbinë e merr uji, shpallet gjendje e jashtëzakonshme

Serbia ka shpallut gjendje të jashtëzakonshme në shtatë komuna, kjo pas reshjeve të shumta të mëdha.

Niveli i lumenjëve në Serbinë përendimore, vazhdimisht është në rritje.

Gjithsej 48 njerëz u evakuuan, dhe një person u shpëtua aty ku jeta ishte kritike.

Për shkak të mbushjes së tepërt lumenjve situatë më kritike për momentin është në Ljubovija dhe Guča, sepse kishte reshje të mëdha shiu në orët e para të mëngjesit” tha Goran Nikoliç për RTS.

Në Ljubovija, një urë u shkatërrua dje, dhe ekziston rreziku që përroi të heqë një urë tjetër.

“Dje, për shkak të asaj ure, vetë qendra e qytetit u përmbyt,”, tha tutje Nikoliç.

Ai theksoi se situata në Ljubovija dhe Guca dhe Lucani tani po monitorohet intensivisht.
Të fundit

Alarmi për shpërthim në kullën “Eiffel”, gazetari dëshmitar: Një burrë bërtiti ”Allahu Ekber”

Një gazetar dëshmitar ka rrëfyer nga vendi i ngjarjes se çfarë po ndodhte në Paris, ndonëse Policia kishte ngritur alarmin për bo.mbë dhe kishte...

Meteorologu grek jep alarmin: Të shtunën kulmi, çfarë e pret Shqipërinë

Shqipëria është përfshirë nga reshje dhe moti me vranësira thuajse në të gjithë territorin, ndërsa gjatë ditës së sotme u vunë re përmbytje sporadike...

Kush është John Jovanoviqi? Drejtori i zyrës që u hap me “aminin” e Trumpit, në Serbi!

Marrëveshja e 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë ka nisur të sjellë frytet e para në Serbi. Dje edhe zyrtarisht është nënshkruar hapja e...

10 përqindëshi – rreth 200 milionë euro pritet të tërhiqen nga Trusti

Kryesuesi i Bordit të Trustit, Ruzhdi Morina, ka thënë se me ndryshimin e ligjit për tërheqjen e 10-përqindëshit të kursimeve pensionale pritet që rreth...

Të tjera nga rubrika

Alarmi për shpërthim në kullën “Eiffel”, gazetari dëshmitar: Një burrë bërtiti ”Allahu Ekber”

Një gazetar dëshmitar ka rrëfyer nga vendi i ngjarjes se çfarë po ndodhte në Paris, ndonëse Policia kishte ngritur alarmin për bo.mbë dhe kishte...

Meteorologu grek jep alarmin: Të shtunën kulmi, çfarë e pret Shqipërinë

Shqipëria është përfshirë nga reshje dhe moti me vranësira thuajse në të gjithë territorin, ndërsa gjatë ditës së sotme u vunë re përmbytje sporadike...

Kush është John Jovanoviqi? Drejtori i zyrës që u hap me “aminin” e Trumpit, në Serbi!

Marrëveshja e 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë ka nisur të sjellë frytet e para në Serbi. Dje edhe zyrtarisht është nënshkruar hapja e...

10 përqindëshi – rreth 200 milionë euro pritet të tërhiqen nga Trusti

Kryesuesi i Bordit të Trustit, Ruzhdi Morina, ka thënë se me ndryshimin e ligjit për tërheqjen e 10-përqindëshit të kursimeve pensionale pritet që rreth...