fbpx
-0.3 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Serbia ishte paralajmëruar nga Britania: Nëse provoni t’a ndani Kosovën, atëherë mbeteni edhe pa Vojvodinën e Sangjakun

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Nëse serbët duan ndarjen e Kosovës, Serbia do të mbetet pa Vojvodinën dhe Sanxhakun! Ky krëcënim, erdhi në rrugë diplomatike, për Beogradin nga Pedi Ashdown, ish Përfaqësues i Lartë i OKB për BeH.

Çdo ndryshim në kufijtë në Ballkan në mënyrë të pashmangshme çon në Iutfë. Dhe jo vetëm në Ballkan. Atje, kufijtë e Kosovës dhe Serbisë do të ndryshojnë. Po për Vojvodinën? A mendoni se shqiptarët në Maqedoni dhe Mal të Zi do të jenë paqësorë? Po Sanxhaku? Dhe, së fundi, çka do të ndodhë me BeH?

- Advertisement -

Edhe ambasadori britanik në Beograd, Denis Kif kishte dhene mesazhin krëcënues për Serbinë, duke i kujtuar kësa se ndarja e Kosovës është një ide e rre zikshme.

“Kur shohim ide për ndryshimin e territorit ose ndryshimin e kufijve, shohim rre zikun dhe çmimin që kjo ide ka me vete dhe duhet të ketë parasysh të gjithë ata që mendojnë për të. “, tha ambasadori Kif.

Ivica Daçiq e kishte quajtur një krëcënim për shkëputjen e Sanxhakut dhe Vojvodinës duke krit ikuar ashpër Britaninë e Madhe.

Por, një gjë duhet të mbani në mendje se fatet e shteteve të botës vendosën në Londër!

- Advertisement -

Të fundit

Luftë për të jetuar, 70 orë nën rrënoja, shpëtohet vogëlushi në Turqi, përlot ekipin: Nesër kam shkollë

Historitë njerëzore që zbulohen pas tërmetit në Turqi sa herë që ekipet e shpëtimit arrijnë të nxjerrin një person...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -