fbpx
9.8 C
Pristina
E enjte, 8 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Serbët hanë drekë në varreza: Të huajt përjetojnë një tronditje kulturore kur shkojnë në Serbi

Cilat janë gjërat që më shumë i tronditin të huajt që jetojnë në Serbi. Kjo ishte temë e diskutimit së fundmi në forumin “Reddit”, pra çfarë është normale në Serbi dhe “e çuditshme” për pjesën tjetër të botës, është interesuar një përdorues.

Përdoruesit filluan menjëherë të rendisin zakonet e tyre për sa i përket ushqimit, sjelljes dhe jetës së përditshme dhe shpejt arritën në përfundimin se tronditjen më të madhe kulturore kur vijnë në vendin tonë e përjetojnë amerikanët, ndërsa banorët e Evropës dhe kontinenteve të tjera nuk janë aq të befasuar nga gjërat. që janë “normale” për ne”.

- Advertisement -

“Hapja e dritareve dhe dyerve të ballkonit te “statuja”. Unë e përjetova fjalë për fjalë që amerikanët u mahnitën se si ishte e mundur kjo”, “Megjithatë, cohja trulex është gjithashtu zbulimi i dekadës dhe fakti që kemi kaldaja”, ” Duke pirë kos, numri një arsyeja pse nuk u largova”, “Më pyeti një koleg amerikan nëse shenjtori është si një person real apo një qenie mitike. Po motër, ne festojmë Centaurin”, “Bukë me çdo vakt, një pjesë e mirë e njerëzve që njoh hanë bukë, oriz dhe pure patatesh”, “Një personazh pyeti pse njerëzit i fryjnë hundët kështu?! Duke menduar për teknikën – gishti i zgjedhur në njërën vrimë hunde, anoni bustin tuaj pak përpara , fryni të gjithë ajrin nga një vrimë hunde me gjithë fuqinë tuaj dhe ngjisni jargët në beton, bar apo çfarë viti”, ndërsa është normale që ne të hamë nëpër varreza në përkujtimore, është e paimagjinueshme për të huajt”, “E shoh. se askush nuk e ka përmendur përgatitjen e shtëpisë së dimrit. Nuk e kanë të qartë se dikush po përgatit ushqim për gjithë dimrin, përveç ruajtjes së dimrit, mish të thatë, salsiçe e gjëra të tjera”, kanë shkruar përdoruesit.

Njëri ndau të gjithë listën e pyetjeve që merr kur flet me të panjohur dhe zbulon se çfarë i trondit më shumë.

“Që çelësi i dritës në banjë është jashtë banjës; se ne kemi ngrohës elektrikë në vend të ujit të nxehtë (kjo nuk është më kudo, një mik në NS ka ujë të nxehtë me gaz, nuk ka ngrohës uji); ajo gjyshja jeton kryesisht së bashku me familja e saj dhe jo në Florida/në shtëpinë e saj; Pse jo të gjithë kanë një mikrovalë; Pse nuk e kalojmë rrugën jashtë vendkalimit në të gjitha drejtimet (të paktën në qytetin tim, nuk e di për BG); Pse restorantet /kamerierët nuk i kushtojnë rëndësi alergjive, madje edhe kur tregoni se nuk mund të hani diçka, ata thonë ok ok dhe ju sjellin atë që thatë që nuk mund ta lini jashtë; atë që nuk mund të uleni në restorant. /kafe që të mos sëmureni me kancer në mushkëri në të ardhmen”, shprehet ai.

- Advertisement -

Shoqërimi dhe festimet

Ndër përgjigjet ishte zakoni i njerëzve tanë për të qortuar vendin dhe popullin e tyre, si dhe përdorimi i dy shkronjave, por ajo që i habiti më shumë të huajt ishte miqësia dhe përzemërsia e serbëve si dhe disa zakone të pazakonta kur bëhet fjalë. te festimet.

“Bleja në gjysmëerrësirë ​​në një stol përballë pallatit në orën 10 të mbrëmjes me birra, ndërsa të gjithë të pranishmit janë të rinj të edukuar dhe të ndershëm dhe askush nuk ka rekord. Në sytë e amerikanëve dhe kanadezëve (të afërm përmes) , na dukej si nje ekip i serialit “The Ëire”. Keshtu bejne aty vetem prostitutat me te keqija, narkomanet, tregetaret etj. Ne fakt levizje pergjithesisht e lire dhe e sigurt neper qytet dhe periferi ne mes te nates. “, “Në Nish, në verë, kalata e Nishavit është e mbushur me të rinj. Nga ura në urë, disa qindra metra, e mbushur me njerëz, nuk ka ku të ulen dhe shumë e sjellin sistemin e tyre zanor. Njëherë kam marrë një gjerman rreth qyteti pas nje dasme, keshtu qe u ulem pak aty dhe ai shikonte me mosbesim, nuk e kuptoi se cfare po ndodhte dhe si ishte e mundur qe nuk kishte incidente dhe nuk kishte policë duke patrulluar.Më pas shkuam në kështjellë për një lloj feste në shtëpi. Plot me njerëz, të gjithë kërcejnë ose rrinë jashtë, dhe ai është i tronditur që askush nuk po e shtyn ose nuk po shikon nga ana tjetër. Ai thotë se në Berlin, një e treta e atyre njerëzve do të ishin policë me rroba civile, dhe ai është aq i vogël sa do të kishte shtyrë diku 20 herë. Ai ishte i kënaqur që janë të gjithë kaq të sjellshëm dhe të relaksuar”, thuhet në disa nga përgjigjet.

- Advertisement -

Për shumë, kafenetë plot që në mëngjes herët ishin një skenë që nuk mund ta shihnin në shtëpi, dhe të tjerë ishin të mahnitur nga sjellja në tryezën e kafesë.

“Kolegët e mi nga jashtë shpesh habiten nga zakoni ynë i nderimit, ku ju paguani një raund pije, dhe dikush tjetër paguan për një tjetër etj. Ata janë mësuar të paguajnë për çdo pije kur dalin jashtë dhe kaq, edhe në hurmat. E njëjta gjë vlen edhe për ata që nuk i përgatisni ushqim kur i ftoni si mysafirë, p.sh., barbekju ose petulla me një film, që është më normalja në vendin tonë”, “Dreka në varreza, festë. me prerjen e tortës së festimit dhe të ftuarve, pirjen e birrës dhe bisedat para dyqanit, gjuajtjet në festime pa kujdes, që nuk sjellin ardhjen e policisë dhe gjobat, ndezjen e shoferëve për të paralajmëruar se policia është afër”. “Të grisësh këmishën e një shtëpie të sapomartuar. Disi mendoj se kjo është diçka që është shumë specifike për ne”, “Krijimi privat i rakisë nga shtëpia në shtëpi, posedimi i armëve nga të parët. Duke nderuar shoqërinë, ndonjëherë ju ndonjëherë ata.” përfunduan përdoruesit.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -