8.1 C
Pristina
Thursday, April 25, 2024

“S’e Iejoj Kosovën në OKB”, Reuten Ietër KE-së: Ndaljani fondet obstruksionizmit të Vuçiqit

- Advertisement -

Deputeti holandez i Parlamentit Evropian, Thijs Reuten, i është drejtuar me një letër Komisionit Evropian për të raportuar qasjen e presidentit, Aleksander Vucic ndaj propozimit evropian për të cilin u diskutuar në Bruksel më 27 shkurt.

- Advertisement -

Reuten ka thënë se i ka kërkuar shpjegime Komisionit Evropian për një qasje të tillë të kreut të shtetit serb për marrëveshjet që i ndërmjetëson Bashkimi Evropian.

Ai thotë se Vuçiq po e shfrytëzon BE-në si një bankomat nga ku merr të holla, në ndërkohë kthehet pastaj dhe e refuzon marrëveshjen me Kosovën.

- Advertisement -

close

volume_off

“Ndaloni këtë financim vetëshkatërrues të obstruksionizmit të Vuçiqit”, ka shkruar Reuten.

- Advertisement -

Aleksander Vucic ditë më parë ka deklaruar se ai nuk do ta lejojë në asnjë formë anëtarësimin e Kosovës në OKB.

Një deklaratë e tillë kishte ardhur dy ditë pas takimit të 27 shkurtit ku kishin rëndë dakord për planin franko-gjerman.

Ky zhvillim kishte nxitur edhe reagimin e kryeministrit Albin Kurti i cili ka vënë në pak se deklarata e Vuçiq është shkelje e Nenit 4 të marrëveshjes.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -