24.7 C
Pristina
24 Korrik, 2021 - 22:29

S’duhet t’i pranojmë Borrelin dhe Lajçakun si ndërmjetësues, pa na njohur Spanja dhe Sllovakia!

Dialogu i përçudëm po rifillon në Bruksel, pa ndryshuar asghë.

Kur, Kurti shkon atje të bisedojë, në krye të vendit janë spanjolli Borel dhe sllovaku Lajçak, dy vende që jo vetëm nuk e njohin Kosovën, por janë të pozicionuara fuqishëm krah Serbisë.

Kurti duhet të kushtëzojë Serbinë dhe BE-në
Qartë, urtë e shkurt duhet ia bë me dije BE-së, se nuk ka dialog me Vuçiqin derisa Kosovën e ka brenda kushtetutës së Serbisë.

BE-ja para se të kushtëzonte Kosovën me asociacionet serbe, pse së pari nuk kushtëzon Serbinë për heqjen e Kosovës nga kushtetuta e saj.

BE-ja një liberalizim të vizave s’ua jep qytetarëve të Kosovës e ku do përkrah Kosovën gjatë dialogut me Serbinë. S’ka gjë prej BE-së, pse Anglia e fuqishme u largua prej BE-së, pse?
Përveç katër pikave kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, duhet të shtojë dhe dy pika tjera:
-një, nuk ka dialog me Serbinë pa shkëputjen e Kosovës nga kushtetuta e saj;

-dy, gjatë dialogut me Serbinë nuk duhet pranuar Borrelin dhe Lajçakun si ndërmjetësues pa mos e njohur Kosovën shtetet e tyre Spanja dhe Sllovakia.

Në rrethanat aktuale Kosova është në defanzivë torale, pasi as Bashkimi Evropian si ndërmjetêsues nuk e njeh Kosovën. Kêshtu, të fitojmë njohjen e shtetësisë nga Serbia është e pamundur. Pra, si i tillë edhe ky dialog po bëhet vetëm për ta reahbilituar Serbinë dhe për ta pranuar në BE.

Madje, edhe Vuçiq sot haptas e bëri të ditur që kompromisi për çështjen e Kosovës është i pamundur të arrihet.

Të fundit

Të tjera nga rubrika

Hapësirë reklamuese