Samiti i Berlinit/ Tahiri: Vuçiq nuk pati fytyrë të marrë pjesë, sot mori fund “Ballkani i Hapur”

Ish-kryenegociatorja Edita Tahiri, ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nuk ka pasur fytyrë të marrë pjesë sot në Samitin e Berlinit.

Sipas saj, një kërcënues i hapur i sigurisë dhe stabiliteti me mjete ushtarake, nuk ka vend në një samit që synon stabilitetin e qëndrueshëm në Ballkan.

Ajo ka shtuar se sot ka marrë fund projekti hegjemon serb “Ballkani i Hapur” dhe ka triumfuar Procesi i Berlinit.

-Advertisement-

“Për ngarendësit e ‘Ballkanit të Hapur’ që prodhoi një tandem të çuditshëm ‘Rama-Vuciq’, tashmë mbaroi ky projekt i dëmshëm serbo-rus”.