13.4 C
Pristina
Monday, May 27, 2024

Sami Lushtaku thyen akullin: Të mbështesim planin amerikan për paqen në Ballkan

- Advertisement -

Sami Lushtaku, një prej anëtarëve kryesorë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), ka hedhur akuza të ashpra ndaj kryeministrit Albin Kurti. Në një postim në Facebook, Lushtaku u shpreh se Kurti po mashtron popullin e Kosovës duke mohuar sakrificat dhe aleancën me miqtë e tyre të bekuar, të cilët ndihmuan për të fituar lirinë.

- Advertisement -

“Kur ne po kujtojmë sakrificat më të rënda të popullit, duhet të kujtojmë se liria u fitua me aleatët tanë të bekuar. Mashtrimi i Albin Kurtit ishte mohimi i kësaj sakrifice dhe kësaj aleance”, tha Lushtaku.

Sipas tij, PDK është krenar për punën e tyre në Kosovë, para 10 dhe 25 viteve. Ai theksoi se Plani amerikan për paqe në Ballkan është plan i aleancës së tyre me miqtë, dhe se marrëveshja e re do të kalojë për shkak të nevojës për NATO dhe hovit të zhvillimit.

- Advertisement -

Lushtaku theksoi se ata duhet të jenë prijës të lëvizjes përpara, dhe jo të ndjekin mashtruesit që përpiqen të përçajnë popullin e Kosovës duke shfrytëzuar gaz lotsjellës, zolla dhe urrejtje.

“Albini vjen e shkon si një mashtrues i imtë, por sakrifica jonë dhe aleanca jonë me SHBA do të mbetet përgjithmonë”, tha Lushtaku në fund.

Kujtojmë se Partia Demokratike fillimisht e kishte kundërshtuar Propozimin Evropian.

- Advertisement -

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -