16.1 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

Rusia pro negociatave, Ukraina i cakton kushtet

Derisa Ukraina po i rimerr tokat e saj, Rusia deklaroi se është pro negociatave me Kievin zyrtar.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, deklaroi se nuk janë kundër negociatave, por që sipas tij, Ukraina është ajo që po refuzon, raportoi BBC-ja të dielën.

- Advertisement -

Lavrov shtoi se sa më shumë që Ukraina e zvarrit procesin, aq më i vështirë do të jetë negocimi.”

“Ne nuk jemi kundër negociatave. Nuk i refuzojmë ato, por ata që i refuzojnë duhet ta kuptojnë se sa më shumë që zvarritet ky proces, aq më i vështirë do të jetë negocimi”, deklaroi ai.

Mykhailo Podolyak, këshilltar i zyrës së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, deklaroi në Twitter të dielën se vetëm Ukraina e përcakton agjendën për negociatat.

- Advertisement -

Ai theksoi se pajtohen për të negociuar, nëse çlirohen të gjitha territoret ukrainase, Rusia i paguan reparacionet e Iuftës dhe ndëshkohen KRlMlNELET.

Rusia dhe Ukraina i nisën negociatat në prill, por që në atë periudhë, Rusia kreu mizori mbi civilët në Bucha të Ukrainës.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -