8.1 C
Pristina
Thursday, April 25, 2024

Rusia paralajmëron Armeninë për pasoja të rënda nëse pranon juridiksionin e GJNP-së

- Advertisement -

Rusia e ka paralajmëruar Armeninë për “pasoja të rënda” nëse i nënshtrohet juridiksionit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC), e cila ka lëshuar një urdhër arresti për presidentin Vladimir Putin, njoftoi agjencia e lajmeve RIA të hënën.

- Advertisement -

GJNP lëshoi urdhër këtë muaj, duke e akuzuar Putinin për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të qindra fëmijëve nga Ukraina, një veprim i dënuar nga Kremlini si një vendim i pakuptimtë dhe jashtëzakonisht partizan.

Armenia, një aleat tradicional rus, lidhjet e së cilës me Moskën janë prishur keq që kur Putini dha urdhrin për të pushtuar Ukrainën në atë që ai e quajti një “operacion ushtarak special”, po shkon drejt bërjes një shtet palë në Statutin e Romës, një lëvizje që do ta sillte atë nën juridiksionin e GJNP-së.

- Advertisement -

RIA, një agjenci shtetërore ruse e lajmeve, citoi një burim në Ministrinë e Jashtme ruse të thoshte se Moska i konsideronte planet e ICC të Armenisë si “të papranueshme”.

Ai tha se Rusia e kishte paralajmëruar Jerevanin për “pasoja jashtëzakonisht negative” për marrëdhëniet dypalëshe nëse shkon përpara me planin, i cili do të duhej të ratifikohej nga parlamenti armen pas miratimit nga gjykata kushtetuese.

“Moska i konsideron planet e Jerevanit zyrtar për të aderuar në Statutin e Romës të Gjykatës Ndërkombëtare Penale si absolutisht të papranueshme në sfondin e urdhër-arresteve të fundit të paligjshme dhe juridikisht të pavlefshme të ICC kundër udhëheqjes ruse,” citoi RIA burimin e Ministrisë së Jashtme ruse.

- Advertisement -

Nuk pati asnjë reagim të menjëhershëm nga Armenia.

Urdhri i ICC-së ka potencialin të komplikojë planet globale të udhëtimit të Putinit nëse një vend ku ai dëshiron të udhëtojë është palë zyrtare e Statutit të Romës.

Vendet ku Putini mund të udhëtojë këtë vit përfshijnë Afrikën e Jugut dhe Turqinë dhe udhëheqësi rus në të kaluarën ka udhëtuar rregullisht në të gjithë ish-Bashkimin Sovjetik, duke përfshirë Armeninë ku Rusia ka trupa paqeruajtëse dhe një bazë ushtarake.

Lidhjet e Moskës me Jerevanin janë përkeqësuar muajt e fundit, megjithatë për shkak të asaj që Armenia thotë se dështimi i Rusisë për të mbështetur plotësisht një traktat armëpushimi të vitit 2020, ai ndihmoi ndërmjetësuesimin midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për t’i dhënë fund një lufte mbi Nagorno-Karabakh – një rajon i populluar nga armenët në Azerbajxhan.

Moska ka mbrojtur veprimet e paqeruajtësve të saj, të cilët deri më tani nuk kanë ndërhyrë për t’i dhënë fund asaj që Armenia thotë se është një bllokadë e pjesshme nga aktivistët azerbajxhanë të Nagorno-Karabakut.

Rusia ka një pakt të ndërsjellë mbrojtjeje me Armeninë dhe ka qenë një ndërmjetës tradicional fuqie në rajonin e Kaukazit Jugor, por po përballet me konkurrencë në rritje për ndikim nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Turqia.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -