8.6 C
Pristina
E diel, 4 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Rusia merr goditjen e madhe, mobilizimi ushtarak pritet të “fundosë” Putinin

Rekrutimi “i pjesshëm” i Putinit ka krijuar ankth në popullatë. Ata që mund të largoheshin nga vendi. Burrave të dërguar në vijën e frontit u jepen parzmore të shpuara, pushkë, municione dhe granata të ndryshkura. Ka nga ata që shpjegojnë se duhet të hanë me shpenzimet e tyre dhe në disa raste të flenë në dysheme. Dhe ardhja në front gjithashtu bëhet dy ditë pas regjistrimit, me burra krejtësisht të papërgatitur.

Mobilizimi “i pjesshëm” i shpallur në shtator nga Vladimir Putin ishte një goditje e rëndë për popullsinë ruse. Rreth 700,000 rusë janë larguar nga vendi, ndërsa sondazhet tregojnë se për shumicën dërrmuese të atyre që kanë mbetur (pothuajse 70%), ankthi është emocioni mbizotërues.

- Advertisement -

Nga pikëpamja organizative, mobilizimi ishte një katastrofë: thirrjet arritën në familje të mëdha, invalidë, pensionistë, gra dhe madje edhe të vdekur, dhe rekrutët duhej të siguronin për vete pajisjet e nevojshme për frontin. Si rezultat, protestat lokale shpërthyen dhe popullariteti i presidentit u zbeh.

Në sfondin e pakënaqësisë popullore, vetëm dy javë pas shpalljes së mobilizimit, disa rajone të Rusisë filluan të shpallin përfundimin e tij. Në të njëjtën kohë, apeli nuk ka përfunduar zyrtarisht:

Putin, megjithëse premtoi gojarisht se mobilizimi do të përfundonte në fund të tetorit, nuk ka nëns hkruar ende një dekret për këtë çështje. Burrat që nuk kanë mbajtur kurrë armë në duar nuk do të jenë në gjendje të kthehen në një ushtri aktive në një kohë të shkurtër dhe të konkurrojnë seriozisht me forcat e armatosura të Ukrainës në fushën e betejës. Pra ekspertët tregojnë se shkalla e vdekjes në mesin e ushtarëve të mobilizuar do të jetë më e lartë se në mesin e ushtarëve të rregullt gjatë pranverës dhe verës së këtij viti.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -