3.3 C
Pristina
E diel, 27 Nëntor, 2022
- Advertisement -

Rusia lajmëron tërheqjen e trupave nga Khersoni, momenti kur ministri rus njofton vendimin

Pak më parë Moska bëri me dije se do të tërheqë trupat nga Khersoni.

- Advertisement -

The Guardian ka publikuar një video ku ministri rus i Mbrojtjes ka njoftuar vendimin.

“Jeta dhe shëndeti i trupave tona kanë gjithmonë përparësi. Merrni parasysh kërcënimin ndaj popullatës civile dhe respektoni dëshirat e atyre që dëshirojnë të largohen. Dhe siguroni transferimin e pajisjeve ushtarake në të gjithë Dnipron”, ka thënë ai.

Tërheqja do të thotë se forcat ruse do të tërhiqen tërësisht nga bregu perëndimor i lumit Dnipro.

- Advertisement -

Vendimi për tërheqje është marrë pas një kundërofensive të suksesshme të trupave ukrainase.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -