13.4 C
Pristina
Wednesday, September 28, 2022
- Advertisement -

Rusia e Irani bëhen bashkë: Dronët e kësaj të fundit mund të përdoren në Ukrainë

Irani ka testuar gatishmërinë dhe efektshmërinë e dronëve, kanë raportuar mediat shtëtërore.

Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuar rreth mundësisë që Irani të furnziojë Rusinë për luftën e saj në Ukrainë, shkruan Sky News.

- Advertisement -

Manovrat dy ditore priten të përfshijnë 150 dronë dhe do të mbulojnë Gjirin e Iranit dhe shumicën e territorit të vendit, raportoi televizioni shtetëror.

Shtetet e Bashkuara këtë muaj kanë thënë se zyrtarët rusë po trajnohen në Iran si pjesë e një marrëveshje për transferimin e dronëve në mes të dy vendeve.

Washingtoni gjithashtu ka akuzuar Tehranin se po planifikon dërgimin e qindrave dronëve drejt Moskës për përdorim në Ukrainë.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -