16.1 C
Pristina
E shtunë, 10 Qershor, 2023

“Rusia do të jetë e lirë”: Vullnetarët rusë sabotojnë luftën, kthehen ta luftojnë Putinin

- Advertisement -

Të rekomanduara

Rusia ka thënë se po lufton një grup sabotuesish që kaluan në territorin e saj nga Ukraina. Media shtetërore TASS citoi zëdhënësin e Kremlinit Dmitry Peskov të thoshte se forcat ruse po punonin për të larguar “grupin e sabotimit dhe zbulimit” që kishte hyrë në rajonin e Belgorodit që kufizohet me Ukrainën, shkruan CNN.

Legjioni i Lirisë për Rusinë – një grup që ka marrë përgjegjësinë për një inkursion të dukshëm brenda territorit rus – ka një ambicie. Siç thotë “Cezari” video-incizm që ai regjistroi me shokët e tij përpara se të bashkohej me një bastisje ndërkufitare në atdheun e tij duke thënë: “Rusia do të jetë e lirë”.

Grupi numëron disa qindra vullnetarë rusë të guximshëm dhe të ngurtësuar nga beteja që luftojnë njerëzit e tyre si pjesë e forcave të armatosura të Ukrainës. Cezari është një ish-mësues, një baba dhe ka një grua që jeton në Kiev.

- Advertisement -

Ai i tha CNN vitin e kaluar se i kishte kushtuar jetën përmbysjes së presidentit rus Vladimir Putin dhe marshimit në Sheshin e Kuq dhe vetë Kremlinin.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Gjenerali amerikan për situatën në veri: Shqetësuese shmangia nga përpjekjet për stabilitet

Gjenerali amerikan Daniel Hokanson, Shef i Byrosë së Gardës kombëtare dhe anëtar i Shefave të Shtabit të përbashkët...

Më shumë