7.7 C
Pristina
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Rusët po humbasin shumë helikopterë suImues në Ukrainë – Inteligjenca britanike shpjegon pse

Rusia ka humbur të paktën 23 helikopterë suImues Ka-52 HOKUM në Ukrainë ndërsa komandantët kryejnë më shumë misione me rrezik të lartë, tha Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe.

“Kjo përfaqëson mbi 25 për qind të flotës në shërbim të Forcave Ajrore Ruse prej 90 Ka-52, dhe gati gjysmën e humbjeve totale të helikopterëve të Rusisë në Ukrainë”, thuhet në deklaratë.

- Advertisement -

“Helikopterët sulmues rusë ka të ngjarë të kenë pësuar një dëmtim të veçantë nga sistemet e mbrojtjes ajrore të lëvizshme të Ukrainës (MANPADS), ndërsa helikopterët shpesh operojnë me mbështetje më pak të qëndrueshme nga avionët Iuftarakë sesa do të prisnin sipas doktrinës ushtarake ruse”.

“Rusia ende po dështon të ruajë epërsinë adekuate ajrore në mënyrë që të kryejë me besueshmëri mbështetje efektive ajrore të afërt, dhe municioni i saj i artilerisë po mbaron”, është thënë më tej.

- Advertisement -

“Komandantët rusë ka të ngjarë të përdorin gjithnjë e më shumë kryerjen e misioneve me helikopterë suImues me rrezik të lartë si një nga opsionet e pakta në dispozicion për të ofruar mbështetje të ngushtë për trupat në Iuftime”.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -