3.7 C
Pristina
28 Nëntor, 2020 - 18:43

Rrugëtimi shekullor nga Londra në Berlin për bashkimin kombëtar

Shkruan Azgan Haklaj

Ora e bashkimit të Kombit Shqiptar dhe e Shtetit Komb është kurdisur në Berlin dhe nuk do të ndalojë kurrë

- Advertisement -

Kancelarja Gjermane z Merkel, gruaja me e fuqishme e planetit u shpreh qartë me një logjikë të hekurt politike e diplomatike se ajo dhe Kombi i saj i madh dhe i fuqishëm mbështesin të drejtën hyjnore, historike të bashkimit të shqiptarëve dhe të shtetit komb.
Të njëjtën gjë duhet të bëjnë edhe fuqitë e mëdha europiane Franca, Anglia, Italia, Rusia të cilat para më shumë se një shekulli i coptuan trojet etnike shqiptare në Ballkan në pesë shtete.

Merkel theksoj se Shqipëria Londineze kufizohet kudo me shqiptarë të ndarë në pesë shtete si asnjë vend tjetër i Europës.

Shqiptarët janë një komb fisnik tha timonierja e lokomotivës së BE- së, Gjermanisë dhe ne duhet tua kthejmë borxhin atyre.

107 vite pas Konferencës së Ambasadorëve të Londrës, e cila për të ruajtur statukuonë e konjukturat mes fuqive të mëdha të kohës sakrifikoj trojet etnike, të drejtat dhe liritë e një kombi fisnik, të lashtë dhe paqedashës, Kancelarja Gjermane në emër të kombit të saj, i cili i ka dhënë njerëzimit, civilizimit, shkencës, kulturës, artit shumë gjeni të paparë, paralajmëroj politikën e diplomacinë, miqtë dhe armiqtë e Shqipërisë se tashmë ora e shqiptarëve po troket fort e ajo është kurdisur me saktësi proverbiale gjermane për të mos ndalur më.

Parimi i vetëvendosjes së popujve i Presidentit Woodrow Willson, pas Luftës së Parë Botërore, Karta e Atlantikut, marrveshja e bërë mes Presidentit të SHBA-së Roosevelt dhe Kryeministrit të Britanisë së Madhe Churcilit mbi rendin e ri botëror me dt 14 gush të vitit 1941 në një anije në Atlantik për sovranitetin e kombeve e të drejtën e vetëvendosjes së tyre pas Luftës së Dytë Botërore, si dhe doktrina e lirisë dhe e rikthimit të identitetit historik të kombeve dhe sovranitetit të tyre e Presidentit Donald Trump në damarët e të cilit rrjedh gjak gjerman, por edhe eksperienca e hidhur e Murit të Berlinit dhe e ndarjes së Gjermanisë për katër dekada kanë qenë ndoshta trinia e shenjtë që e ka udhëhequr Kancelaren e hekurt e të plotëfuqishme drejt parimeve më të shenjta mbi të cilat duhet të udhëhiqet politika e diplomacia në një rend të ri botëror në mijëvjeçarin e tretë të historisë.
Qysh para një shekulli mendjet me të ndritura të politikës dhe populli shqiptar kanë parë tek Gjermania një aleat të madh e të vendosur në luftën e tyre për liri e bashkim kombëtar dhe nuk kanë gabuar.

Para dy dekadash i ndjeri Ali Podrimja, poet me famë europiane në një ese të tij politiko- filozofike e quante Kosovën Euroland!

Koha i dha të drejtë korifeut të letërsisë shqiptare sepse shqiptarët janë jo vetëm Euroland por edhe Dojçland!

Vitin e kaluar në Berlin u varros endrra e Serbisë së madhe dhe projekti i hartuar për ndarjen e Kosovës, e për këtë meritë të jashtëzakonshme ka kalorësi i lirisë dardane, ish Kryeministri Ramush Haradinaj, i cili u ba barrikadë e pakapërcyeshme për realizimin e skenarëve ogurzi, prandaj me plotë të drejtë Kosova duhet ta zgjedhë njëzëri president të saj si vazhdues të kauzës së presidentit historik Ibrahim Rugova.

Tani po në kryeqendrën europiane, në Berlin po merr krahë çeliku endrra hyjnore e shqiptarëve për bashkimin kombëtar, një e drejtë themelore e çdo populli e mohuar brutalisht nga fuqitë e mëdha me manovrat e diplomacisë së tyre.

Gjermania është shembulli dhe ideali i shqiptarëve, jo vetëm si model i trimërisë, talentit e korrektësisë të njerëzve të saj.

Përtej këtyre fakteve shqiptarët i admirojnë gjermanët sepse një çerek shekulli pas Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore kanë arritur të ringrihen mrekullisht si Anteu, për ti treguar botës mbarë se çfarë është në gjendje të bëjë kjo Racë Ariane për lirinë dhe dinjitetin e popullit e atdheut të vet.

Kancelarja Gjermane e ka të qartë faktin se një bashkim i shqiptarëve dhe krijimi i Shtetit Komb të tyre mbi 10 milionë banorësh do të jetë kështjellë e pamposhtur e lirisë, paqes dhe stabilitetit të Ballkanit.

Ndërtimi i kësaj fortifikate në zemër të Europës e cila i sherben sa shqiptarëve po aq, në mos më shumë edhe sigurisë së gadishullit e të krejt kontinentit, është projekti me i sigurtë për vetë të ardhmen e BE- së për të përballuar sfidat e veshtira të së ardhmes, sfida të imponuara nga trekëndëshi Moskë – Pekin- Ankara dhe armiqtë e tjerë të lirisë e civilizimit të perëndimit.

Të fundit

AAK porosi PDK’së: Ramushi e meriton të jetë Shef i Shtetit, e ndali ndarjen e Kosovës

Veç në AAK po e përmendin se Ramush Haradinaj duhet të bëhet Shef i Shtetit. I fundit që ka folur është Ahmet Isufi, i...

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Ambasadori serb në Malin e Zi, Vladimir Bozovic është shpallur person “non grata”. Madje sipas mediave serbe atij i është kërkuar që të largohet nga...

Kurti uron 28 Nëntorin: Uroj që luftëtarët e akuzuar të dalin ballëlartë nga gjyqet fort speciale

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka uruar Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin. Me anë të një postimi të gjatë në rrjetin social Facebook, Kurti...

Shqipëria lë shenja në Dubai, Burj Khalifa stoliset me flamurin shqiptar

Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në Dubai është ndriçuar sonte me flamurin shqiptar, në nder të 28 nëntorit. Një lexues ka dërguar një video...

Në ditën e Festës Kombëtare të popullit shqiptar, Vuçiq vendos tanket ruse pranë kufirit me Kosovën

Ditën e sotme Shqipëria feston Ditën e Pavarësisë dhe për këtë nuk kanë munguar ceremonitë dhe organizimet e ndryshme, edhe pse të kufizuara për...

Ishin tmerr për turqit – Gjergj Kastrioti Skënderbeut dhe Janosh Huniadi bashkohen në Prizren

Në oborrin e Katedralës ” Zonja Ndihmëtare” në Prizren, në organizim të Kishës Katolike dhe Ambasadës së Hungarisë në Kosovë, është vendosur busti i...

Ministria e Arsimit e ka të caktuar të hënën pushim, SBAShK-u thotë se s’përfillin vendimin e Kryeministrit

Ligji për Festat Zyrtare në Kosovë dhe kalendari për vitin shkollor 2020/2021 i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës janë në konflikt. Përderisa i pari...

Të tjera nga rubrika

AAK porosi PDK’së: Ramushi e meriton të jetë Shef i Shtetit, e ndali ndarjen e Kosovës

Veç në AAK po e përmendin se Ramush Haradinaj duhet të bëhet Shef i Shtetit. I fundit që ka folur është Ahmet Isufi, i...

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Ambasadori serb në Malin e Zi, Vladimir Bozovic është shpallur person “non grata”. Madje sipas mediave serbe atij i është kërkuar që të largohet nga...

Kurti uron 28 Nëntorin: Uroj që luftëtarët e akuzuar të dalin ballëlartë nga gjyqet fort speciale

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka uruar Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin. Me anë të një postimi të gjatë në rrjetin social Facebook, Kurti...

Shqipëria lë shenja në Dubai, Burj Khalifa stoliset me flamurin shqiptar

Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në Dubai është ndriçuar sonte me flamurin shqiptar, në nder të 28 nëntorit. Një lexues ka dërguar një video...