14.1 C
Pristina
Saturday, October 1, 2022
- Advertisement -

Rron Gjinovci: Arsimtarët po lypin ngritje pagash e kanë prodhu 76% të nxënësve analfabeta

Aktivisti i shoqërisë civile, Rron Gjinovci ka reguar pas kërkesës së Sindikatës së Bashkuar të Arsimit për ngritje page.

Ai përmes një postimi ka shkruar se arsimtarët po prodhojnë nxënësa analfabetë dhe po kërkojnë rritje page.

- Advertisement -

Po ashtu ai ka shkruar se buxheti i shtetit po mbushet nga sektori privat, jo ai publik.

Postimi i plotë:

Sektori publik 80 mijë veta.
Sektori privat 500 mijë veta.

- Advertisement -

Pra eshte shume e qarte kush e mbush buxhetin.

Sektori publik me theks arsimtart po lypin ngritje pagash. Jena tu fol per arsimtaret qe kane prodhu 76% te nxansave qe s’dijne me lexu, pra jane analfabeta. Do me thanë prodhimi i tyne kryesor eshte analfabetizmi.

A me tregoni mu, pse une si pjesetar i 500 mijëve qe paguj taksa rrast duhna me nejt e me kqyr seri kur ata qe e shkaterrojne kete shoqni lypin rritje pagash?

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -