12.2C
Pristina
24 Shkurt, 2021 - 18:24

Rrjeti televiziv francez Euronews shkruan për fitoren e VV-së

‘Njerëzit po presin ndryshimin’

Një parti anti-korr.upsion dhe anti-vendosje, Vetëvendosje, ka fituar zgjedhjet në Kosovë, të zhvilluara mes përkeqësimit të situatës së koronavirusit në vend.

Kështu e nis shkrimin rrjeti televiziv i lajmeve me seli në Lion të Francës, Euronews.

Partia e majtë reformuese, e udhëhequr nga Albin Kurti i cili u rrëzua si kryeministër në zgjedhjet e vitit 2019 pas vetëm 51 ditësh në detyrë, triumfoi në zgjedhjet e pesta parlamentare, që kur shteti shpalli pavarësinë në 2008.

Partia e Kurtit është rritur nga koalicioni i tij me ushtruesen e detyrës së Presidentit, Vjosa Osmani, 38-vjeçarja dinamike, që kohët e fundit u bashkua me VV-në, pasi u largua nga LDK, e cila në këto zgjedhje fitoi vetëm 13% të votave, shkruan Euronews.

Vetëvendosje – që do të thotë “vet-vendosmëri” – ishte shumë më përpara se konkurrentët e saj me 48%.

Zgjedhjet vijnë pas një viti në të cilin pandemia e koronavirusit ka thelluar krizat sociale dhe ekonomike në vend.

Me një nga ekonomitë më të varfra të Evropës, Kosova tani po Iufton përmes një rënieje të shkaktuar nga pandemia, me vaksinimet që nuk kanë filluar ende për popullsinë prej 1.8 milion banorësh.

“Këto zgjedhje ishin një referendum mbi drejtësinë dhe punësimin, kundër korr.upsionit dhe kapjes së burimeve shtetërore,” tha Albin Kurti në fjalimin e tij të fitores.

“Kjo është e pashembullt në Kosovën e pasIuftës”

Në Kosovë, zgjedhjet e gjashta në 12 vjet, zbulojnë dhimbjet në rritje të një kombi të ri.

Kosova shkon në qendrat e votimit për të zgjedhur një qeveri të re për të Iuftuar koronavirusin dhe korr.upsionin.

‘Njerëzit po presin ndryshimin’

Mbështetësit e Albin Kurtit akuzojnë ata që kanë dominuar prej kohësh pushtetin në Kosovë, se kanë prishur vitet e para të pavarësisë të territorit të populluar kryesisht nga shqiptarët.

“Njerëzit janë duke pritur për ndryshim, ata janë duke pritur për t’i dhënë fund problemeve që na helmojnë, të tilla si korr.upsioni dhe nepotizmi,” i tha AFP-së para votimit, mjeku Sadik Kelemendi.

“”Ne gjithashtu duhet t’i kushtohemi Iuftës” kundër një virusi që ka vr.arë më shumë se 1,500 njerëz dhe nuk arrin të mbingarkojë shërbime të brishta shëndetësore”, shtoi ai.

Vetëvendosje kishte dalë e para në dy zgjedhjet e mëparshme legjislative por u rrëzua nga koalicionet e përfunduara nga të tjerët.

Në vitin 2020, qeveria e Albin Kurtit, i cili kaloi dy vjet në burgjet e ish-Presidentit Serb Slobodan Millosheviç, kishte qëndruar për rreth 50 ditë para se të rrëzohej.

Këtë herë, lëvizja e tij mund të shpresojë të formojë një qeveri shumicën, nëse bashkohet me partitë që përfaqësojnë pakicat, të cilat kanë 20 vende nga 120 në Parlament.

Të fundit

Të tjera nga rubrika