13.4 C
Pristina
Monday, May 27, 2024

Rriten përplasjet mes Wagner’it dhe Rusisë

- Advertisement -

Kreu i Wagner-ëve, Yevgeny Prigozhin, publikoi një fotografi të anëtarëve të vdekur të këtij grupi mercenar rus në Ukrainë, duke fajësuar komandantët e ushtrisë për vdekjen e tyre dhe duke u bërë thirrje rusëve që të ndihmojnë grupin e tij.

- Advertisement -

Një ditë më parë, Prigozhin sulmoi Ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe Komandantin e Ushtrisë Valery Gerasimov për përpjekjen për të shkatërruar mercenarët e Wagnerit, duke iu mohuar municionet.

Grupi Wagner po merr pjesë në luftimet në lindje të Ukrainës, veçanërisht në betejën për Bahmut, një qytet strategjik i rëndësishëm në Donbass, dhe më parë ata kontribuan në pushtimin e qytetit të afërt të minierave Soledar.

- Advertisement -

Ministria ruse e Mbrojtjes mohoi pretendimet e tij.

“Të gjitha deklaratat që supozohet se janë bërë nga njësitë sulmuese për mungesën e municioneve janë absolutisht të rreme”, thuhet në deklaratë, pa përmendur Prigozhin dhe grupin Wagner.

Duke përshkruar armatimin e grupeve mercenare si prioritet, Ministria Ruse e Mbrojtjes renditi 1,660 raketa, 10,171 fishekë artilerie dhe mortaja, dhe 980 copë municione tankesh, të cilat u dorëzuan midis të shtunës, 18 shkurt dhe të hënën, 20 shkurt.

- Advertisement -

Prigozhin, themelues i Wagnerit, mbajti lidhje të ngushta me presidentin rus Vladimir Putin për vite me rradhë.

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar një rivalitet të madh mes mercenarëve dhe ushtrisë së rregullt dhe analistët besojnë se ai nuk është më aq afër Putinit.

Grupet mercenare si Wagner dyshohet se janë të paligjshme në Rusi, por Prigozhin jo vetëm që i regjistroi si kompani, por vitin e kaluar ai u filmua duke rekrutuar hapur për luftën në burgjet ruse.

Muajin e kaluar, Wagner njoftoi se kishte pushtuar qytetin Soledar, vetëm që Ministria e Mbrojtjes të njoftonte se ushtria e rregullt ishte në kontroll të qytetit.

Beteja për Bahmut zgjati më shumë se gjashtë muaj dhe u bë qendra e ofensivës ruse në lindje.

Ofensiva besohet të ketë kushtuar mijëra jetë.

Prigozhin u rebelua kundër Ministrit të Mbrojtjes Shoigu dhe Shefit të Shtabit të Përgjithshëm Gerasimov, duke pretenduar se jo vetëm që penguan dërgesën e municioneve, por nuk ndihmuan në transportin ajror dhe as nuk siguruan lopata për gërmimin e llogoreve.

Një kundërshtim i tillë i drejtpërdrejtë i ushtrisë për pajisjen e luftëtarëve të saj është tradhti, tha Prigozhin.

Kur Ministria mohoi pretendimet e tij, ai u përgjigj duke e përshkruar deklaratën e komandës ushtarake si “pështyrë mbi Wagner”.

Ai u ankua se nuk kanë marrë 80 për qind të municionit të nevojshëm për kryerjen e detyrave luftarake.

Më pas ai postoi një foto – supozohet se nga zona përreth Bahmutit – të kufomave të dhjetëra mercenarëve të vrarë në betejë, të shtrirë në tokën e ngrirë në pritje për t’u marrë.

“Këta janë djemtë që vdiqën dje për shkak të të ashtuquajturës ‘mungesë guacke’. Janë pesë herë më shumë seç duhet të kishte”, tha ai në një mesazh audio, të cilin e ka transmetuar shërbimi i tij për shtyp.

Ai u bëri thirrje rusëve që të kërkojnë publikisht, por pa organizuar demonstrata, që Ministria e Mbrojtjes t’u dërgojë municion trupave të tij.

Një luftë e ashpër për pushtet në zemër të luftës së Rusisë në Ukrainë i ka shtyrë komentuesit të spekulojnë nëse Prigozhin është rrëzuar nga gjenerali Gerasimov, i cili së fundmi u emërua kreu i forcave të kombinuara ushtarake ruse në Ukrainë.

Eksperti pro-Kremlinit Sergei Markov tha se rusët që mbështetën luftën po mbështesin qartë Prigozhin dhe se një përplasje do të minonte autoritetin e Ministrisë së Mbrojtjes.

Eksperti i Rusisë Mark Galeoti tha se nëse municionet do të ndaloheshin atëherë, së bashku me rotacionin e trupave të Wagnerit nga Bahmuti, “kjo vendos [skenën] që ushtria e rregullt t’i japë Putinit fitoren e tij të parë (ndonëse të pakuptimtë) pas një kohe”.

“Nuk do ta lëmë Bahmutin”, u zotua Prigozhin në një mesazh audio.

“Ne thjesht do të vdesim, derisa të mbarojmë të gjithë [wagnerët]. Dhe kur Wagnerët të kenë mbaruar plotësisht, me shumë mundësi Shoigu dhe Gerasimov do të duhet të marrin armët në dorë”.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -